Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nina Wu

Nina Wu

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
30
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Water-mirror of Granada

Water-mirror of Granada

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)

Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Galician Caress (of Clay)

Galician Caress (of Clay)

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Atlantis

Atlantis

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carnival of Sinners

Carnival of Sinners

1943
×
★★★★
Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Edit this entry  
18
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Navigators

The Navigators

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ladybird Ladybird

Ladybird Ladybird

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Spirit of '45

The Spirit of '45

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Possessed

The Possessed

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
01
A. K.

A. K.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Level Five

Level Five

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★
Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
01
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Dead Slow Ahead

Dead Slow Ahead

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry