Serena has logged 181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Edit this entry  
20
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Edit this entry  
29
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry