• Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    relentlessly good, even the 3737595th time

  • Escape from New York

    Escape from New York

    ★★★★★

    “the name’s plissken”

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

    so good

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★½

    i did it. i watched the watchmen

  • It's a Wonderful Life

    It's a Wonderful Life

    ★★★★½

    someone is cutting onions in my house!!!!!!!

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    yeesh, who's cutting onions in here

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★½

    this movie was engineered in a lab to make you Yearn

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★

    added half a star for pedro pascal, half a star for chris pine

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    academy award for best sound mixing

  • Cats

    Cats

    ½

    hideous

  • Looper

    Looper

    ★★★★

    wish i could go back in time and watch it for the first time again!

  • Unhinged

    Unhinged

    ★★★

    added an extra star for russell crowe’s whole hypnotic cartoonish demeanor in this