Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pants on Fire

Pants on Fire

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry