Sort by

Steve G has logged 41 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Riot in Cell Block 11

Riot in Cell Block 11

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mistress

The Mistress

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aftershock

Aftershock

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
The Purge

The Purge

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Helen

Helen

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Ladies and Gentlemen, My Name Is Paul Heyman

Ladies and Gentlemen, My Name Is Paul Heyman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scenic Route

Scenic Route

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Running Scared

Running Scared

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Assassination

Assassination

1964
×
Read the review Edit this entry  
12
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Maniac

Maniac

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Signal

The Signal

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
06
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
London River

London River

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Stone Killer

The Stone Killer

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Demons

Demons

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen of Hearts

The Queen of Hearts

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terror 2000

Terror 2000

1992
×
★½
Read the review Edit this entry