Sort by

Steve G has logged 714 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Overboard

Overboard

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
¡Three Amigos!

¡Three Amigos!

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stripes

Stripes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Electric Dreams

Electric Dreams

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High School U.S.A.

High School U.S.A.

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Diner

Diner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Crazy Summer

One Crazy Summer

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Taxi

Taxi

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
These Final Hours

These Final Hours

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suburra

Suburra

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Life Partners

Life Partners

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
White House Down

White House Down

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Joe

Joe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mea Culpa

Mea Culpa

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
London to Brighton

London to Brighton

2006
×
Read the review Edit this entry