Sort by

Steve G has logged 847 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Summer Rental

Summer Rental

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Night

Into the Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Willow

Willow

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Explorers

Explorers

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tron

Tron

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★
Read the review Edit this entry  
25
Summer School

Summer School

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bright

Bright

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man Up

Man Up

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Christine

Christine

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
LA 92

LA 92

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tramps

Tramps

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Detour

Detour

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Trance

Trance

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry