Sort by

Steve G has logged 959 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Business

Big Business

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bachelor Party

Bachelor Party

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jumpin' Jack Flash

Jumpin' Jack Flash

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Playing with Fire

Playing with Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cocoon

Cocoon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Porky's

Porky's

1981
×
★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm Gonna Git You Sucka

I'm Gonna Git You Sucka

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Private School

Private School

1983
×
★
Read the review Edit this entry  
22
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black '47

Black '47

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chained for Life

Chained for Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
RoboCop

RoboCop

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry