2013

Steve G Steve G’s year in review

Steve’s highest rated films

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Commando

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • Dave Allen Live ...On Life

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 439 Films watched
  • 36.6 Average per month
  • 8.4 Average per week

Milestones

First Film

Jurassic Park

Jan 2

Most Watched

Romancing the Stone

twice

Jim Gaffigan: Beyond the Pale

twice

Holy Motors

twice

Last Film

Déjà Vu

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
167 films
Comedy
167 films
Thriller
159 films
Crime
109 films
Action
91 films
Mystery
58 films
Horror
57 films
Sci Fi
45 films
Adventure
37 films
Animation
35 films
USA
285 films
UK
67 films
France
19 films
Germany
14 films
Spain
12 films
Italy
9 films
Hong Kong
9 films
Canada
8 films
Japan
7 films
Sweden
7 films
English
384 films
French
50 films
Spanish
38 films
German
28 films
Italian
15 films
Cantonese
12 films
Russian
10 films
Japanese
8 films
Chinese
7 films
Swedish
6 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 123

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Steve’s most liked review

(500) Days of Summer

★½

It took about 32 minutes for me to think that I was REALLY starting to hate (500) Days Of Summer.

It was the bit with Han Solo in the car window, for the record. In fairness, it was about 25 minutes longer than I expected to last before I started…

More reviews

Steve’s most liked list

The Great Big Ultimate Letterboxd Political Thrillers List

I love these. Can we get together a definitive list of them? Doesn't matter if they're good. All suggestions are welcome!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Superbabies: Baby Geniuses 2
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Latin Divas Of Comedy

Films watched in 2013

  • Déjà Vu
  • On Dangerous Ground
  • Never Let Me Go
  • Young Frankenstein
  • Hard Candy
  • Death Wish
  • Early to Bed
  • World on a Wire
  • Snake in the Eagle's Shadow
  • Elevator to the Gallows
  • Bill Burr: You People Are All The Same
  • Bill Burr: Let It Go
  • Bo Burnham: what.
  • Sharky's Machine
  • Gremlins
  • Last Man Standing
  • Raw Deal
  • Looper
  • Last Train from Gun Hill
  • The Skull
  • The New Centurions
  • The Hitch-Hiker
  • George Carlin: Complaints & Grievances
  • Prometheus
  • Mr. Majestyk
  • Five Easy Pieces
  • Ghostbusters
  • The Awakening
  • The Asphyx
  • A Field in England
  • Night of the Demon
  • A Warning to the Curious
  • Doghouse
  • The Wicker Man
  • From Beyond the Grave
  • The Abominable Snowman
  • The Damned
  • Deathwatch
  • Wilderness
  • The Shout
  • Jerry Seinfeld: Stand-Up Confidential
  • The Pawnbroker
  • The Bay
  • V/H/S
  • In the Heat of the Night
  • Electra Glide in Blue
  • Kevin Nealon: Whelmed, But Not Overly
  • Gimme the Loot
  • Jim Breuer: And Laughter for All
  • Red Road
  • Gary Gulman: In This Economy?
  • The Faculty
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Cape Fear
  • Kissing Jessica Stein
  • Kathleen Madigan: Madigan Again
  • Sleepless Night
  • Melancholia
  • Josh Blue: Sticky Change
  • Commando
  • The Tree of Life
  • Night Train to Munich
  • The Killer Is Loose
  • The Man from Nowhere
  • Iliza Shlesinger: War Paint
  • Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend
  • Project A II
  • Haywire
  • Armored Car Robbery
  • American Mary
  • Romancing the Stone
  • The Dyatlov Pass Incident
  • Coma
  • The Professionals
  • Emperor of the North
  • A Secret
  • Sightseers
  • Ice Cold in Alex
  • The Dogs of War
  • Sahara
  • Another Fine Mess
  • 2 Days in Paris
  • The Inquisitor
  • Slums of Beverly Hills
  • Doug Stanhope: Beer Hall Putsch
  • Safety Not Guaranteed
  • No Way Out
  • Snatch
  • Dredd
  • Cracks
  • The Awful Truth
  • Punch-Drunk Love
  • Return to Oz
  • Memento
  • The Wizard of Oz
  • The African Queen
  • [REC]³ Genesis
  • Picnic at Hanging Rock
  • Neighboring Sounds
  • Sudden Impact
  • The Enforcer
  • Magnum Force
  • Dirty Harry
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Castaway on the Moon
  • The Mechanic
  • Cruel Gun Story
  • District 9
  • Un Flic
  • Kelly's Heroes
  • Inland Empire
  • The Page Turner
  • The Host
  • Rolling Thunder
  • Asylum
  • Jerry and Tom
  • Point Blank
  • My Neighbor Totoro
  • Lorna
  • Touch of Evil
  • Stoker
  • Only God Forgives
  • Total Recall
  • Mondays in the Sun
  • Jaws
  • Murder on the Orient Express
  • The Anderson Tapes
  • Wild Gals of the Naked West
  • Wake in Fright
  • Six Men Getting Sick
  • Blue Green
  • Outland
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Friday the 13th
  • Eddie Griffin: Freedom of Speech
  • Critters 4
  • Critters 3
  • Critters 2
  • Critters
  • Night of the Creeps
  • Hot Pursuit
  • The Sure Thing
  • Say Anything...
  • Better Off Dead...
  • Stand by Me
  • Sixteen Candles
  • Django Unchained
  • Jim Gaffigan: Beyond the Pale
  • Premium Rush
  • Obsession
  • Eve and the Handyman
  • Missing in Action
  • The Immoral Mr. Teas
  • Down Terrace
  • The Drowning Pool
  • Harper
  • The Interview
  • Dirty Pretty Things
  • The Pink Panther
  • Holy Motors
  • Holy Motors
  • The Quiet Earth
  • The Curse of Frankenstein
  • The Lookout
  • Moon
  • Fail-Safe
  • Session 9
  • Seven Days in May
  • Colin Quinn: Long Story Short
  • Craig Ferguson: I'm Here to Help
  • Colossus: The Forbin Project
  • Trailer Park Boys
  • Rob Delaney: Live at the Bowery Ballroom
  • Timecrimes
  • DeepStar Six
  • John Mulaney: New in Town
  • Leviathan
  • Russell Brand in New York City
  • Lee Mack: Going Out Live
  • The Legend of Billie Jean
  • Extreme Prejudice
  • Quicksand
  • Jamie Foxx: Straight from the Foxxhole
  • Pablo Francisco: Ouch!
  • Doug Stanhope: Oslo - Burning the Bridge to Nowhere
  • Eddie Izzard: Unrepeatable
  • The Ghost Ship
  • The Mummy
  • House on Haunted Hill
  • Office Space
  • Sorcerer
  • Long Weekend
  • John Caparulo: Meet Cap
  • Enemy Territory
  • The Boys from Brazil
  • Bryan Callen: Man Class
  • Eddie Murphy: Delirious
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Sisters
  • Eddie Murphy Raw
  • The Deadly Spawn
  • Jim Gaffigan: King Baby

See all 439

Highly rated films Steve missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Hope
  • 12 Years a Slave
  • The Arrested Development Documentary Project
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • An Adventure in Space and Time

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more