2015

Steve G Steve G’s year in review

Steve’s highest rated films

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★★

  • 24 Hour Party People

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Faults

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★★

  • Commando

    ★★★★★

  • The Taking of Pelham One Two Three

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 419 Films watched
  • 34.9 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Return of the Jedi

Jan 1

Most Watched

Mission: Impossible - Ghost Protocol

6 times

Mission: Impossible - Rogue Nation

3 times

Mad Max: Fury Road

twice

Last Film

Short Circuit

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Thriller
193 films
Action
157 films
Drama
152 films
Crime
97 films
Comedy
93 films
Horror
92 films
Adventure
86 films
Sci Fi
84 films
Mystery
48 films
Romance
30 films
USA
293 films
UK
67 films
France
27 films
Germany
17 films
Canada
16 films
Hong Kong
13 films
Japan
13 films
Italy
11 films
Australia
10 films
Spain
9 films
English
362 films
French
46 films
Spanish
38 films
German
30 films
Italian
27 films
Russian
24 films
Japanese
19 films
Swedish
15 films
Cantonese
14 films
Chinese
12 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 127 Added 1626

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Steve’s most liked review

Mad Max: Fury Road

★★★★★

What makes a 5 star film?

There are lots of different criteria floating around for what makes one. By their own admission, some people are a lot freer with dishing out such a grading whilst others insist a film practically has to become their all time favourite to receive full…

More reviews

Steve’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Apocalypse Now
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Anaconda
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

In Broad Daylight

Films watched in 2015

  • Short Circuit
  • Innerspace
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Beverly Hills Cop
  • Romancing the Stone
  • The Breakfast Club
  • Throw Momma from the Train
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Airplane!
  • Tough Guys
  • Die Hard
  • Ghostbusters
  • Fright Night
  • When Harry Met Sally...
  • Ruthless People
  • The War of the Roses
  • Trading Places
  • Heather McDonald: I Don't Mean to Brag
  • Mad Max: Fury Road
  • It Follows
  • The 7th Voyage of Sinbad
  • Cliffhanger
  • The Celebration
  • Skyfall
  • Children of Heaven
  • Ex Machina
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • The Gift
  • Starship Troopers
  • Hannibal Buress: Animal Furnace
  • Tony Rome
  • Von Ryan's Express
  • Die Another Day
  • Manhattan Murder Mystery
  • Tangerine
  • Dope
  • Slow West
  • Warlords of Atlantis
  • At the Earth's Core
  • The World Is Not Enough
  • Tomorrow Never Dies
  • GoldenEye
  • Mysterious Skin
  • Mistress America
  • In the Mood for Love
  • Licence to Kill
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • Dead Men Don't Wear Plaid
  • The Living Daylights
  • Nashville
  • A View to a Kill
  • Prophecy
  • The Incredible Shrinking Man
  • Octopussy
  • Trancers
  • Waxwork
  • For Your Eyes Only
  • Universal Soldier
  • Sole Survivor
  • Pandorum
  • Circle
  • Louis C.K.: Live at The Comedy Store
  • Eugene Mirman: Vegan on His Way to the Complain Store
  • Amy Schumer: Live at the Apollo
  • Iliza Shlesinger: Freezing Hot
  • The Rig
  • Monsters
  • Chris D'Elia: Incorrigible
  • Anjelah Johnson: Not Fancy
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Moonraker
  • Safe
  • Lockout
  • The Spy Who Loved Me
  • About Elly
  • The Late Show
  • The Duke of Burgundy
  • #ALLMYMOVIES
  • Blind
  • Cosmopolis
  • Tremors 5: Bloodlines
  • Tremors 4: The Legend Begins
  • The Man with the Golden Gun
  • Serpico
  • Ronin
  • 16 Blocks
  • The Ugly One
  • Live and Let Die
  • The Evil Dead
  • Diamonds Are Forever
  • On Her Majesty's Secret Service
  • Spectre
  • Bone Tomahawk
  • The Incubus
  • A Hare Grows in Manhattan
  • Macon County Line
  • Man from Reno
  • No Name on the Bullet
  • Possession
  • Tremors 3: Back to Perfection
  • Tremors 2: Aftershocks
  • The Shining
  • Killer Klowns from Outer Space
  • The Official Rare Exports Inc. Safety Instructions 2005
  • Rare Exports Inc.
  • The Big Shave
  • The French Doors
  • The People Under the Stairs
  • The Sandman
  • The Battery
  • The Final Girls
  • Housebound
  • Black Swan
  • It Follows
  • Creep
  • Cat's Eye
  • Here Comes the Devil
  • Predators
  • Predator 2
  • Red State
  • Troll Hunter
  • Absentia
  • Stage Fright
  • Regression
  • Wolf Creek 2
  • Wolf Creek
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead
  • Dead Snow
  • Maximum Overdrive
  • [REC]⁴ Apocalypse
  • Killer Kart
  • The Little Mermaid
  • [REC]²
  • [REC]
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Sicario
  • Demons 2
  • Sinister
  • Spring
  • 5150 Elm's Way
  • Starry Eyes
  • The House at the End of Time
  • Skypemare
  • Ringu 2
  • Ringu
  • Don't Move
  • Honeymoon
  • Matt Braunger: Big Dumb Animal
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Transporter 2
  • The Transporter
  • Edge of Darkness
  • 20 Million Miles to Earth
  • Play Dirty
  • The Man from Laramie
  • Hanna
  • The Swimmer
  • The Visit
  • Night of the Comet
  • The Monster Squad
  • Warning Shot
  • The Rundown
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Brainstorm
  • Burial Ground
  • Prince of the City
  • The Big Boss
  • Tarantula
  • Q
  • 7:35 in the Morning
  • Busting
  • Possibly in Michigan
  • Truck Turner
  • Quinceañera
  • Under Siege 2: Dark Territory
  • Cloverfield
  • The Beast from 20,000 Fathoms
  • El Mariachi
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Under Siege
  • Out for Justice
  • Jen Kirkman: I'm Gonna Die Alone (And I Feel Fine)
  • Marked for Death
  • Jaws 2
  • The Reef
  • Cop Car
  • Trainwreck
  • Hard to Kill
  • Holiday on the Buses
  • In the City of Sylvia
  • You Only Live Twice
  • Money Train
  • Snowpiercer
  • 24 Hour Party People
  • Jaws
  • Deep Blue Sea
  • Jack Reacher
  • Eddie Pepitone: In Ruins
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

See all 419

Highly rated films Steve missed

  • Room
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Heneral Luna

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more