Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★½
Edit this entry  
03
Aliens

Aliens

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★★★
Edit this entry  
08
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
Towards Tenderness

Towards Tenderness

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Men

Men

2022
×
★★
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mars One

Mars One

2022
×
★★★
Edit this entry  
18
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Stutz

Stutz

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Whole Lifetime with Jamie Demetriou

A Whole Lifetime with Jamie Demetriou

2023
×
★★★
Edit this entry  
10
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Edit this entry  
26
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
The Child of Another

The Child of Another

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★½
Edit this entry  
13
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
EO

EO

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zero Fucks Given

Zero Fucks Given

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
North Terminal

North Terminal

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Cup

The Cup

1999
×
★★★
Edit this entry