By week

Jan Dec
  • 175 Films watched
  • 14.6 Average per month
  • 3.4 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Gosford Park

Jan 13

Diary Milestones

Star Trek Into Darkness

50th · Jun 26

A Night at the Opera

100th · Aug 26

Go West

150th · Nov 19

Last Film

No

Dec 22

Most Watched

Upstream Color

3 times

Captain Phillips

twice

Primer

twice

Genres, countries & languages

Drama
103 films
Comedy
61 films
Thriller
43 films
Crime
35 films
Action
31 films
Documentary
24 films
Romance
23 films
Sci Fi
22 films
Adventure
19 films
Mystery
16 films
USA
116 films
UK
31 films
France
23 films
Germany
17 films
Italy
10 films
Sweden
9 films
Denmark
7 films
Canada
6 films
Belgium
5 films
Japan
4 films
English
134 films
French
7 films
Italian
6 films
German
6 films
Swedish
5 films
Danish
3 films
Japanese
3 films
Portuguese
3 films
Spanish
2 films
Russian
1 film
Mystery
Average 4.19
Music
Average 4.06
Documentary
Average 4.04
Western
Average 4.00
Crime
Average 3.93
Drama
Average 3.91
Thriller
Average 3.91
Romance
Average 3.78
History
Average 3.75
Comedy
Average 3.70
Italy
Average 4.35
Belgium
Average 4.20
France
Average 4.04
Germany
Average 4.00
Sweden
Average 4.00
Canada
Average 4.00
Brazil
Average 3.88
Denmark
Average 3.86
UK
Average 3.79
Japan
Average 3.75
Italian
Average 4.58
French
Average 4.43
German
Average 4.08
English
Average 3.72
Swedish
Average 3.70

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 53

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked review

Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

★★

é como ficar quase 3 horas vendo teu irmão de 11 anos jogar um videogame. "isso, agora tem que tirar a nave da água", "agora voce pula ali", "agora tem que pegar o sangue do cara pra salvar o outro la" etc

More reviews

Felipe’s most liked list

Pi
8½
21 Grams

guia 300 filmes para ver antes de morrer

o guia 300 filmes para ver antes de morrer foi publicado na coleção mente aberta da revista época, não tenho certeza do ano.

o livrinho era bem editado, bonito, cheio de fotos e curiosidades. os textos era bem legais, pra cada filme tinha uma explicação ("por quê ver?") e um…

More lists

Highs and lows

Highest average

Princess Mononoke
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

X-Men Origins: Wolverine
Average weighted rating:

2.4

Most popular

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Classic Albums: The Band - The Band
Average weighted rating:

3.8

Rated higher than average Patron

The Inbetweeners Movie

★★★★★ vs 3.21

The Rainmaker

★★★★★ vs 3.40

Bernie

★★★★★ vs 3.47

La Femme Nikita

★★★★★ vs 3.53

Bottle Rocket

★★★★★ vs 3.53

Tinker Tailor Soldier Spy

★★★★★ vs 3.56

Rated lower than average Patron

Men of Honor

vs 3.37

The Wolverine

vs 2.95

The Fifth Element

★★ vs 3.71

Robot & Frank

★★ vs 3.42

Side Effects

★★ vs 3.38

X-Men Origins: Wolverine

vs 2.36

Films Felipe watched in 2013

  • No
  • Snatch
  • The Sessions
  • Robot & Frank
  • Not Fade Away
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Spring Breakers
  • The Raid
  • Searching for Sugar Man
  • Beginners
  • Before Midnight
  • Prince Avalanche
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Gravity
  • Thief
  • Nebraska
  • The Cabin in the Woods
  • The Hunt
  • Upstream Color
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Blue Jasmine
  • The Heat
  • The Wolverine
  • Captain Phillips
  • The Big Store
  • Go West
  • Primer
  • The Place Beyond the Pines
  • Frances Ha
  • Only God Forgives
  • Across the Universe
  • At the Circus
  • Side Effects
  • Room Service
  • Captain Phillips
  • Jobs
  • Bicycle Thieves
  • For a Few Dollars More
  • Enter the Dragon
  • Harold and Maude
  • Terminator Salvation
  • Fitzcarraldo
  • Speed Racer
  • Breaking the Taboo
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Baader Meinhof Complex
  • Brother
  • Ain't in It for My Health: A Film About Levon Helm
  • Manufactured Landscapes
  • Classic Albums: The Band - The Band
  • The Wave
  • The Fifth Element
  • Upstream Color
  • Detachment
  • Midnight Cowboy
  • Inside Job
  • Nine Queens
  • Rear Window
  • No Country for Old Men
  • Sound of Noise
  • Five Minutes of Heaven
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • Carlito's Way
  • Our Idiot Brother
  • The American
  • A Day at the Races
  • Slumdog Millionaire
  • The Girl Who Played with Fire
  • A Fistful of Dollars
  • The Last of the Mohicans
  • Dredd
  • The Puffy Chair
  • Upstream Color
  • The Grey
  • The Thomas Crown Affair
  • A Night at the Opera
  • The Master
  • Dead Man
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Paul
  • The Thin Blue Line
  • Princess Mononoke
  • Pacific Rim
  • Hannah Arendt
  • American: The Bill Hicks Story
  • Food Matters
  • Take This Waltz
  • Sherlock, Jr.
  • Following
  • The Imposter
  • La Femme Nikita
  • Three Colours: Red
  • Three Colours: White
  • Three Colours: Blue
  • X-Men Origins: Wolverine
  • The Name of the Rose
  • Irreversible
  • Men of Honor
  • After the Wedding
  • Good Bye Lenin!
  • Tsotsi
  • Youth in Revolt
  • Predator
  • The Dreamers
  • Mulholland Drive
  • Houve uma Vez Dois Verões
  • The Sitter
  • It Might Get Loud
  • We Have a Pope
  • This Is 40
  • Killer Joe
  • Caesar Must Die
  • Klown
  • The Edukators
  • Shaolin Soccer
  • Gomorrah
  • Monsieur Lazhar
  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
  • Looking for Lenny
  • Battle Royale
  • Brazilian Western
  • The Brother from Another Planet
  • Holy Motors
  • In the Loop
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • Star Trek Into Darkness
  • Craigslist Joe
  • Man on Wire
  • The Rainmaker
  • Flawless
  • The Trip
  • The Do-Deca-Pentathlon
  • The Inbetweeners Movie
  • That Guy... Who Was in That Thing
  • Shotgun Stories
  • Kumaré
  • Let the Right One In
  • Submarine
  • Children of Men
  • Bully
  • The Devil's Double
  • Haywire
  • Everything Must Go
  • Fat Kid Rules The World
  • Compliance
  • National Lampoon's Vacation
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Broken Flowers
  • Pootie Tang
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • Eastern Promises
  • Deconstructing Harry
  • Extract
  • One Night in Turin
  • Safety Not Guaranteed
  • Brick
  • Indie Game: The Movie
  • Bottle Rocket
  • Passenger Side
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • The Hunger Games
  • Casa De Mi Padre
  • This Is England
  • The Breakfast Club
  • Fever Pitch
  • Bernie
  • Greenberg
  • Tiny Furniture
  • Mansome
  • Primer
  • I'm Still Here
  • Visioneers
  • Sleepwalk with Me
  • Being Elmo: A Puppeteer's Journey
  • Gosford Park

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • Barber's Tales
  • Bee and PuppyCat
  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Hope
  • My Sweet Orange Tree
  • Doctor Who: The Day of the Doctor
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • The Story of Yonosuke

Highly rated with Felipe’s friends Patron

  • Django Unchained
  • Gravity
  • Zero Dark Thirty
  • The World's End
  • This Is the End
  • Iron Man 3
  • Spring Breakers
  • Pacific Rim
  • Monsters University
  • World War Z
  • Only God Forgives
  • Man of Steel
  • Oblivion

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more