By week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Hugo

Jan 1

Last Film

Flight

Dec 30

Diary Milestones

Zodiac
50th Mar 22
Believe
100th Jun 14
Memento
150th Sep 29
Love Actually
200th Dec 10

Most Watched

21 Jump Street

twice

Inside Llewyn Davis

twice

Pulp Fiction

twice

Genres, countries & languages

Drama
106 films
Comedy
84 films
Crime
49 films
Thriller
43 films
Action
43 films
Romance
31 films
Adventure
26 films
Documentary
24 films
Sci Fi
23 films
Mystery
14 films
USA
164 films
UK
49 films
France
26 films
Germany
18 films
Denmark
11 films
Canada
7 films
Ireland
6 films
Belgium
6 films
Spain
5 films
Italy
5 films
English
187 films
French
9 films
Danish
5 films
Japanese
3 films
Indonesian
2 films
Norwegian
1 film
Polish
1 film
Swedish
1 film
Thai
1 film
Family
Average 3.94
Crime
Average 3.85
War
Average 3.80
Mystery
Average 3.79
Drama
Average 3.77
Thriller
Average 3.77
Fantasy
Average 3.75
Animation
Average 3.71
Romance
Average 3.65
Comedy
Average 3.64
Japan
Average 4.38
Denmark
Average 4.18
Italy
Average 3.90
Canada
Average 3.86
Spain
Average 3.80
UK
Average 3.72
Germany
Average 3.72
France
Average 3.67
USA
Average 3.63
Ireland
Average 3.42
Danish
Average 4.60
French
Average 3.61
English
Average 3.60

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 57 Added 31

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked review

Highs and lows

Highest average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

RoboCop
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Believe
Average weighted rating:

3.1

Rated higher than average Patron

Bernie

★★★★★ vs 3.49

Hugo

★★★★★ vs 3.50

The Immigrant

★★★★★ vs 3.55

Pusher

★★★★★ vs 3.70

Pusher 3

★★★★★ vs 3.78

Tim's Vermeer

★★★★★ vs 3.79

Rated lower than average Patron

Hesher

vs 3.31

Silver Linings Playbook

★½ vs 3.65

Trance

vs 3.12

The Nutty Professor

★½ vs 3.32

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

★★ vs 3.74

20 Feet from Stardom

★★ vs 3.70

Films Felipe watched in 2014

  • Flight
  • Nightcrawler
  • Monsters University
  • Ida
  • Lost in Translation
  • Scrooged
  • The Lego Movie
  • Elf
  • Mr. Turner
  • Jane Eyre
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • The One I Love
  • We Are the Best!
  • Jiro Dreams of Sushi
  • Love Actually
  • Star Wars: Episode II – Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I – The Phantom Menace
  • What We Do in the Shadows
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • 22 Jump Street
  • 21 Jump Street
  • Locke
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 1
  • Under the Skin
  • God's Pocket
  • I Love You, Man
  • Wreck-It Ralph
  • RoboCop
  • St. Vincent
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • Interstellar
  • This Is 40
  • Fruitvale Station
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Snowpiercer
  • Dallas Buyers Club
  • Carrie
  • Carrie
  • The Shining
  • Only Lovers Left Alive
  • Inside Llewyn Davis
  • Bridesmaids
  • Mean Streets
  • Fargo
  • Attack the Block
  • Fever Pitch
  • The Aviator
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Gone Girl
  • Oslo, August 31st
  • Sherlock, Jr.
  • Planes, Trains and Automobiles
  • Iron Man 3
  • Tim's Vermeer
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • We Own the Night
  • Wanderlust
  • Glengarry Glen Ross
  • The Double
  • Trees Lounge
  • Memento
  • Revenge of the Pink Panther
  • Begin Again
  • The Pink Panther Strikes Again
  • A Shot in the Dark
  • Dom Hemingway
  • The Pink Panther
  • Rush
  • Moonrise Kingdom
  • Bernie
  • Blue Ruin
  • 12 Years a Slave
  • The Kid with a Bike
  • Bobby Fischer Against the World
  • The Shawshank Redemption
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Obvious Child
  • Hanna
  • The A-Team
  • The Adventures of Baron Munchausen
  • The Nutty Professor
  • Popeye
  • Crank
  • God Help the Girl
  • M*A*S*H
  • Guardians of the Galaxy
  • Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)
  • The Immigrant
  • The Buddy Holly Story
  • Murder by Decree
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Filth
  • Chopper
  • Spirited Away
  • Network
  • Calvary
  • Is the Man Who Is Tall Happy?
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Fast Times at Ridgemont High
  • In Bruges
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Hoop Dreams
  • The Bling Ring
  • Michael Collins
  • The Two Escobars
  • The Guard
  • The Odd Couple
  • Good Hair
  • Boyhood
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Believe
  • Big Bad Wolves
  • Ruby Sparks
  • Wet Hot American Summer
  • Men in Black
  • Starbuck
  • Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father
  • Camille Claudel, 1915
  • Zeitgeist
  • 21 Jump Street
  • Rango
  • X-Men: Days of Future Past
  • Dear Mr. Watterson
  • Godzilla
  • Into the Abyss
  • Pulp Fiction
  • The Wind Rises
  • Essential Killing
  • Just Like Being There
  • Religulous
  • Hellboy
  • I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale
  • Where the Buffalo Roam
  • Frank
  • Gambler
  • The Turin Horse
  • Airplane!
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • What About Bob?
  • Noah
  • Wayne's World
  • Hot Rod
  • When Harry Met Sally...
  • The Road
  • Polisse
  • Blackfish
  • Mud
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Shaun of the Dead
  • The Virgin Suicides
  • The Raid 2
  • Jesus Camp
  • 20 Feet from Stardom
  • The Royal Tenenbaums
  • The Princess Bride
  • Unknown
  • The Swell Season
  • Say Anything...
  • The Grand Budapest Hotel
  • Zodiac
  • Stories We Tell
  • Take Shelter
  • The Vicious Kind
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Clear History
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Short Term 12
  • The World's End
  • Napoleon Dynamite
  • Enough Said
  • Sleepless Night
  • This Is the End
  • Computer Chess
  • Sightseers
  • As Good as It Gets
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Bourne Ultimatum
  • Eagle vs Shark
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Inside Llewyn Davis
  • Thelma & Louise
  • The Act of Killing
  • Ai Weiwei: Never Sorry
  • Slacker
  • Blame It on Fidel!
  • Her
  • Trance
  • The Usual Suspects
  • The Way Way Back
  • Silver Linings Playbook
  • Point Blank
  • Drinking Buddies
  • Cutie and the Boxer
  • A Hijacking
  • Pulp Fiction
  • A Night in Casablanca
  • Down by Law

See all 214

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • Song of the Sea
  • Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow
  • Winter Sleep
  • Wild Tales
  • Pride
  • Billy Elliot: The Musical Live
  • Gett: The Trial of Viviane Amsalem
  • Leviathan

Highly rated with Felipe’s friends Patron

  • Her
  • Boyhood
  • The Grand Budapest Hotel
  • Gone Girl
  • The Wolf of Wall Street
  • Inside Llewyn Davis
  • Snowpiercer
  • The Lego Movie
  • Guardians of the Galaxy
  • Nebraska
  • Dallas Buyers Club
  • Edge of Tomorrow
  • Interstellar
  • Captain America: The Winter Soldier
  • X-Men: Days of Future Past
  • Godzilla
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Lucy
  • Frozen
  • RoboCop
  • American Hustle

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more