By week

Jan Dec
  • 190 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Slow West

Jan 1

Last Film

Green Room

Dec 30

Diary Milestones

Truth
50th Mar 4
Pelé: Birth of a Legend
100th Jun 3
Lucy
150th Sep 18

Most Watched

Green Room

twice

Anomalisa

twice

The Big Short

twice

Genres, countries & languages

Drama
104 films
Comedy
61 films
Thriller
44 films
Crime
43 films
Action
43 films
Adventure
30 films
Romance
19 films
Fantasy
16 films
Sci Fi
15 films
Documentary
14 films
USA
143 films
UK
43 films
Germany
18 films
France
15 films
Canada
10 films
Japan
7 films
Hong Kong
7 films
China
5 films
Belgium
5 films
Ireland
5 films
English
167 films
French
6 films
Cantonese
4 films
German
3 films
Portuguese
2 films
Chinese
2 films
Japanese
1 film
Hungarian
1 film
Arabic
1 film
Norwegian
1 film
Horror
Average 3.86
War
Average 3.75
Drama
Average 3.53
Mystery
Average 3.50
Music
Average 3.50
Animation
Average 3.50
Crime
Average 3.46
Sci Fi
Average 3.46
Romance
Average 3.44
Thriller
Average 3.43
Ireland
Average 3.90
Canada
Average 3.61
China
Average 3.60
UK
Average 3.51
Belgium
Average 3.50
France
Average 3.45
Hong Kong
Average 3.42
USA
Average 3.35
Japan
Average 3.20
Germany
Average 3.16
French
Average 3.92
Cantonese
Average 3.50
English
Average 3.35

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked review

Green Room

Green Room

★★★★

fudido

More reviews

Felipe’s most liked list

Hunt for the Wilderpeople
Frances Ha
Neighboring Sounds

Netflix BR

que bom que tem esses filmes na netflix

More lists

Highs and lows

Highest average

Mommy
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Zoolander 2
Average weighted rating:

2.0

Most popular

Scott Pilgrim vs. the World
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Hill Street

Rated higher than average Patron

Warcraft

★★★★ vs 2.46

The Witch

★★★★★ vs 3.84

Blackhat

★★★★ vs 2.93

High-Rise

★★★★ vs 2.93

The Master

★★★★★ vs 4.02

Dheepan

★★★★½ vs 3.63

Rated lower than average Patron

Gentlemen Broncos

vs 3.21

Deadpool

★★ vs 3.65

The Hateful Eight

★★½ vs 3.92

Look Who's Back

★★ vs 3.41

2 Fast 2 Furious

★½ vs 2.82

Cartel Land

★★½ vs 3.72

Films Felipe watched in 2016

  • Green Room
  • Your Name.
  • Bone Tomahawk
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Barry
  • Anomalisa
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Blue Jay
  • The Edge of Seventeen
  • Snowden
  • Get on Up
  • The Invitation
  • Sully
  • Finding Dory
  • Paterson
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • I, Daniel Blake
  • American Pastoral
  • Nocturnal Animals
  • Arrival
  • Aquarius
  • The Light Between Oceans
  • Doctor Strange
  • The Accountant
  • Being George Clooney
  • American Honey
  • The Big Short
  • Keanu
  • War on Everyone
  • Mascots
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Layer Cake
  • Raising Arizona
  • 13th
  • Swiss Army Man
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Kubo and the Two Strings
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Magnificent Seven
  • Wuthering Heights
  • Lucy
  • Omar
  • Captain Fantastic
  • A Single Man
  • 99 Homes
  • Sausage Party
  • Hell or High Water
  • Children of Heaven
  • Demolition
  • The Eichmann Show
  • War Dogs
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • You Can Count on Me
  • Star Trek Beyond
  • David Brent: Life on the Road
  • X+Y
  • Junebug
  • Listen Up Philip
  • Jason Bourne
  • The Little Prince
  • Ghostbusters
  • The Fundamentals of Caring
  • The Second Mother
  • Born to Be Blue
  • The Magdalene Sisters
  • Starred Up
  • The Duke of Burgundy
  • I Am Ali
  • Alpha Dog
  • Role Models
  • Clue
  • Look Who's Back
  • Bad Words
  • Gentlemen Broncos
  • Miami Vice
  • Fargo
  • In Bruges
  • The Neon Demon
  • The Last Waltz
  • The Duellists
  • Elvis & Nixon
  • Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime
  • The Limey
  • Money Monster
  • Mean Creek
  • Big Trouble in Little China
  • Band of Robbers
  • Dope
  • Art and Craft
  • The Jungle Book
  • Pelé: Birth of a Legend
  • I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story
  • Warcraft
  • Cartel Land
  • The Nice Guys
  • Hill Street
  • A Hologram for the King
  • Special Correspondents
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Neighbors
  • X-Men: Apocalypse
  • Everybody Wants Some!!
  • The Master
  • Son of Saul
  • Captain America: Civil War
  • Chuck Norris vs Communism
  • Green Room
  • Aliens
  • Alien
  • Louder Than Bombs
  • Miles Ahead
  • Timbuktu
  • Eye in the Sky
  • Midnight Special
  • Dheepan
  • The End of the Tour
  • The Gift
  • The Night Before
  • 45 Years
  • Victoria
  • The Hunger Games: Mockingjay – Part 2
  • Eddie the Eagle
  • 10 Cloverfield Lane
  • Blackhat
  • Mommy
  • Touch of Evil
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Kill List
  • High-Rise
  • Sing Street
  • Cop Car
  • The Witch
  • Manson Family Vacation
  • A Most Wanted Man
  • Anomalisa
  • Hail, Caesar!
  • I Believe in Miracles
  • All Things Must Pass
  • Furious 7
  • The World of Henry Orient
  • Truth
  • Election
  • Spy
  • The Program
  • The Martian
  • Mad Max: Fury Road
  • Entertainment
  • The Connection
  • Entourage
  • Warrior
  • Mood Indigo
  • All Is Lost
  • In Order of Disappearance
  • The Voices
  • Run All Night
  • Non-Stop
  • The Mermaid
  • Triple 9
  • Experimenter
  • Deadpool
  • Zoolander 2
  • Trumbo
  • Zoolander
  • Kung Fu Hustle
  • Shaolin Soccer
  • Journey to the West: Conquering the Demons
  • The God of Cookery
  • King of Comedy
  • Spotlight
  • Philomena
  • Girlhood
  • Phoenix
  • Dinner for Schmucks
  • The Big Short
  • World of Tomorrow
  • Room
  • Creed
  • The Iceman
  • Deliver Us from Evil
  • Bridge of Spies
  • The Hateful Eight
  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift
  • Fast & Furious 6
  • Fast Five
  • Far from the Madding Crowd
  • Fast & Furious
  • 2 Fast 2 Furious
  • The Fast and the Furious
  • Man from Reno
  • Slow West

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • A Bride for Rip Van Winkle
  • Kizumonogatari Part 2: Nekketsu
  • In This Corner of the World
  • The World of Us
  • Kaili Blues
  • After the Storm
  • Kizumonogatari Part 1: Tekketsu
  • Sieranevada

Highly rated with Felipe’s friends Patron

  • Aquarius
  • Carol
  • The Lobster
  • Elle
  • Green Room
  • The Witch
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Room
  • Arrival
  • The Handmaiden
  • Spotlight
  • The Hateful Eight
  • Hell or High Water
  • Kubo and the Two Strings
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Creed
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Zootopia
  • The Nice Guys
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Neon Demon
  • Sing Street
  • The Revenant
  • The Shallows
  • Finding Dory
  • Steve Jobs
  • Doctor Strange
  • Captain America: Civil War
  • Star Trek Beyond
  • Hail, Caesar!
  • The Invitation
  • The Big Short
  • Ghostbusters
  • X-Men: Apocalypse
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Deadpool
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Jason Bourne
  • Suicide Squad

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more