By week

Jan Dec
  • 228 Films watched
  • 19 Average per month
  • 4.4 Average per week
Jan Dec
  • 8 Lists created
  • 0.7 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Joan Didion: The Center Will Not Hold

Jan 1

Diary Milestones

The Kindergarten Teacher

50th · Mar 9

Chernobyl

100th · Jun 18

Pain and Glory

150th · Sep 1

The Little Shop of Horrors

200th · Dec 6

Last Film

Malcolm X

Dec 31

Most Watched

Hot Rod

twice

If Beale Street Could Talk

twice

Chernobyl

twice

Booksmart

twice

Eighth Grade

twice

Genres, countries & languages

Drama
120 films
Comedy
86 films
Action
35 films
Crime
31 films
Documentary
29 films
Thriller
27 films
Adventure
24 films
Romance
23 films
Music
17 films
Fantasy
17 films
USA
184 films
UK
43 films
France
24 films
Belgium
10 films
Canada
9 films
Germany
8 films
Spain
6 films
China
6 films
Japan
5 films
Brazil
5 films
English
199 films
French
6 films
Spanish
4 films
Portuguese
3 films
Russian
3 films
Hindi
2 films
Italian
2 films
Korean
2 films
Polish
1 film
Family
Average 3.95
Animation
Average 3.79
Mystery
Average 3.73
War
Average 3.62
Music
Average 3.62
Drama
Average 3.61
Romance
Average 3.59
History
Average 3.56
Crime
Average 3.55
Comedy
Average 3.54
India
Average 4.12
France
Average 3.92
Japan
Average 3.80
Italy
Average 3.70
Belgium
Average 3.55
UK
Average 3.55
USA
Average 3.51
Germany
Average 3.50
Spain
Average 3.50
New Zealand
Average 3.50
Spanish
Average 3.88
French
Average 3.83
English
Average 3.50

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 37 Added 38

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked list

The Farewell
Parasite
Little Women

2019

More lists

Highs and lows

Highest average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Proud Mary
Average weighted rating:

2.3

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Skwerl

Rated higher than average Patron

Hot Rod

★★★★★ vs 3.51

Leave No Trace

★★★★★ vs 3.75

Paddington

★★★★★ vs 3.79

Eighth Grade

★★★★★ vs 3.80

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

★★★★★ vs 3.83

Between Two Ferns: The Movie

★★★★ vs 2.84

Rated lower than average Patron

Joker

★½ vs 3.82

Green Book

★½ vs 3.66

Once Upon a Time… in Hollywood

★★ vs 3.76

Elena

★★½ vs 3.89

The Killing of a Sacred Deer

★★½ vs 3.76

Trading Places

★★½ vs 3.61

Films Felipe watched in 2019

  • Malcolm X
  • Blue Steel
  • The Host
  • Point Break
  • The Mustang
  • Blue Velvet
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Fantastic Mr. Fox
  • Atlantics
  • Battleship Potemkin
  • Two-Lane Blacktop
  • The Two Popes
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Skwerl
  • Elena
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Little Women
  • Jojo Rabbit
  • Into the Inferno
  • Honey Boy
  • Night of the Living Dead
  • D.O.A.
  • Hot Rod
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Molly's Game
  • The General
  • Support the Girls
  • The Little Shop of Horrors
  • The Hitch-Hiker
  • Glen or Glenda
  • She's Beautiful When She's Angry
  • Charlie's Angels
  • Happy as Lazzaro
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Detour
  • Knives Out
  • Marriage Story
  • Dolemite Is My Name
  • The Irishman
  • Ford v Ferrari
  • Last Christmas
  • Foxy Brown
  • Sorry We Missed You
  • The King
  • The Aeronauts
  • Official Secrets
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Zombieland: Double Tap
  • Fight Club
  • Ferrante Fever
  • Terminator: Dark Fate
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Skate Kitchen
  • Che: Part Two
  • Che: Part One
  • Joker
  • Too Late to Die Young
  • The Day Shall Come
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Ad Astra
  • At Eternity's Gate
  • Happy End
  • American Factory
  • If Beale Street Could Talk
  • The Martian
  • The Farewell
  • Between Two Ferns: The Movie
  • The Wolf of Wall Street
  • Junun
  • Extra Ordinary
  • Hustlers
  • The King of Comedy
  • Annihilation
  • It Chapter Two
  • Coffy
  • Pain and Glory
  • The Souvenir
  • Hannah Takes the Stairs
  • Rust and Bone
  • Blinded by the Light
  • Cold War
  • The Red Turtle
  • Belle
  • In the Loop
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Other Guys
  • Blindspotting
  • Hearts Beat Loud
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • The Big Lebowski
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Wildlife
  • RBG
  • Stuber
  • The Dead Don't Die
  • Paddington 2
  • Paddington
  • The Game
  • The Land of Steady Habits
  • The Lion King
  • 21 Jump Street
  • Border
  • City of God
  • 13th
  • The Raid
  • Midsommar
  • I Think We're Alone Now
  • Bridesmaids
  • Spider-Man: Far from Home
  • Apollo 11
  • Yesterday
  • Always Be My Maybe
  • Moneyball
  • Nancy
  • Late Night
  • When They See Us
  • Anima
  • Outside In
  • Spider-Man: Homecoming
  • Chernobyl
  • Toy Story 4
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • What's My Name | Muhammad Ali
  • The Edge of Democracy
  • Diego Maradona
  • Chernobyl
  • Booksmart
  • Deadwood: The Movie
  • Classic Albums: Fleetwood Mac - Rumours
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • The Angels' Share
  • Rocketman
  • Suspiria
  • The Loveless
  • The Killing of a Sacred Deer
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • I Am Easy to Find
  • Pokémon Detective Pikachu
  • High Life
  • High Flying Bird
  • Madeline's Madeline
  • Booksmart
  • The Death of Stalin
  • Long Shot
  • The Founder
  • Knock Down the House
  • Fyre
  • Behind the Curve
  • Eighth Grade
  • The Fugitive
  • Avengers: Endgame
  • The Hangover
  • Leave No Trace
  • It
  • Tropic Thunder
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Airplane!
  • Missing Link
  • Speed
  • Guava Island
  • Eighth Grade
  • The Sisters Brothers
  • Proud Mary
  • I Love You, Man
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Dangal
  • Faces Places
  • mid90s
  • Us
  • Everybody Knows
  • Mandy
  • The Road Movie
  • Four Lions
  • The Road Movie
  • Leaving Neverland
  • The Kindergarten Teacher
  • Captain Marvel
  • Coco
  • Paris Is Burning
  • Lean on Pete
  • Fighting with My Family
  • Period. End of Sentence.
  • Jeune Femme
  • No Country for Old Men
  • The Breaker Upperers
  • Notting Hill
  • Aparajito
  • Last Flag Flying
  • The Legacy of a Whitetail Deer Hunter
  • '71
  • Easy A
  • Pather Panchali
  • Quincy
  • Our Brand Is Crisis
  • Get Me Roger Stone
  • Don't Think Twice
  • Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
  • Green Book
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • If Beale Street Could Talk
  • Step Brothers

See all 228

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • When I Get Home
  • The Final Exit of the Disciples of Ascensia
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced

Highly rated with Felipe’s friends Patron

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Parasite
  • Little Women
  • Roma
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • The Lighthouse
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Uncut Gems
  • The Farewell
  • Knives Out
  • Toy Story 4
  • Bacurau
  • Us
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Booksmart
  • Pain and Glory
  • Hustlers
  • Avengers: Endgame
  • Anima
  • The Souvenir
  • Ad Astra
  • Midsommar
  • Dolemite Is My Name
  • Jojo Rabbit
  • High Life
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Rocketman
  • Free Solo
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Honey Boy
  • Captain Marvel
  • Long Shot
  • Crawl
  • Ready or Not
  • Spider-Man: Far from Home
  • Fyre
  • Shazam!
  • Alita: Battle Angel
  • Late Night
  • Climax
  • Greta
  • It Chapter Two
  • Glass
  • The Dead Don't Die
  • Yesterday
  • Dumbo
  • Joker
  • Green Book
  • Velvet Buzzsaw
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Bird Box
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Vice
  • Bohemian Rhapsody

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more