By week

Jan Dec
  • 225 Films watched
  • 18.8 Average per month
  • 4.3 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

We Need to Talk About Kevin

Jan 1

Last Film

Eighth Grade

Dec 30

Diary Milestones

Summer 1993
50th Feb 16
Can You Ever Forgive Me?
100th Mar 29
A Serious Man
150th Jun 20
Brokeback Mountain
200th Oct 18

Most Watched

Parasite

5 times

Eighth Grade

twice

Little Women

twice

The Personal History of David Copperfield

twice

Rams

twice

Booksmart

twice

Knives Out

twice

Portrait of a Lady on Fire

twice

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
138 films
Comedy
64 films
Thriller
40 films
Documentary
38 films
Romance
28 films
Crime
26 films
Mystery
18 films
Action
16 films
Animation
16 films
Adventure
14 films
USA
140 films
UK
43 films
France
40 films
Brazil
18 films
Germany
15 films
Japan
13 films
Canada
12 films
South Korea
11 films
Spain
6 films
Italy
6 films
English
155 films
Portuguese
14 films
French
14 films
Korean
11 films
Japanese
9 films
Spanish
6 films
Arabic
2 films
Chinese
2 films
German
2 films
Italian
2 films
Family
Average 4.50
Western
Average 4.20
Adventure
Average 4.04
Music
Average 3.92
Crime
Average 3.90
Mystery
Average 3.86
Thriller
Average 3.83
Comedy
Average 3.80
Animation
Average 3.78
Drama
Average 3.73
South Korea
Average 4.09
France
Average 3.86
Australia
Average 3.80
Brazil
Average 3.78
Germany
Average 3.73
Japan
Average 3.73
USA
Average 3.71
Austria
Average 3.70
Belgium
Average 3.70
UK
Average 3.69
Korean
Average 4.09
French
Average 3.79
Portuguese
Average 3.79
Japanese
Average 3.78
English
Average 3.68
Spanish
Average 3.25

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 49

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked review

The World Cup in Recife

The World Cup in Recife

★★★½

No perfil do Kleber no Vimeo: vimeo.com/403365142

More reviews

Felipe’s most liked list

Lady Bird
John Wick
The Big Lebowski

Amazon Prime BR

Que bom que tem esses filmes na Amazon!

More lists

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Cats
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

What Tomorrow Brings

Rated higher than average Patron

Hot Rod

★★★★★ vs 3.51

Leave No Trace

★★★★★ vs 3.75

Paddington

★★★★★ vs 3.79

Eighth Grade

★★★★★ vs 3.80

Lost in Translation

★★★★★ vs 3.86

Toni Erdmann

★★★★★ vs 3.93

Rated lower than average Patron

Finding Vivian Maier

★★½ vs 3.79

My Octopus Teacher

★★½ vs 3.76

A Silent Voice

★★★ vs 4.15

1917

★★★ vs 4.10

Bombshell

★★ vs 3.09

Burning

★★★ vs 4.07

Films Felipe watched in 2020

  • Eighth Grade
  • Time
  • Happiest Season
  • Soul
  • I'm Your Woman
  • Misbehaviour
  • Dick Johnson Is Dead
  • My Octopus Teacher
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday
  • Little Women
  • Emma.
  • Dark Waters
  • The Rhythm Section
  • Ideal Home
  • The Photograph
  • The Personal History of David Copperfield
  • The Invisible Man
  • Amanda Knox
  • On the Rocks
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Landless
  • The Salt of the Earth
  • Rams
  • Urbanized
  • Brokeback Mountain
  • Booksmart
  • Boys State
  • You Were Never Really Here
  • Just Mercy
  • Harriet
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Gloria Bell
  • Bombshell
  • Zodiac
  • Inside Man
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Citizen K
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Wedding Singer's Daughter
  • Thor: Ragnarok
  • Wadjda
  • The Truth
  • In My Room
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Assistant
  • Showgirls
  • Tenet
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Nightingale
  • Wheel of Time
  • Take the Ball, Pass the Ball
  • Hail Satan?
  • Knives Out
  • Honey Boy
  • The Wild Blue Yonder
  • Rescue Dawn
  • Parasite
  • Selma
  • Friends with Money
  • Free Solo
  • Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon
  • Lost in Translation
  • Do the Right Thing
  • God's Own Country
  • Coco
  • Hamilton
  • When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts
  • Da 5 Bloods
  • The Pleasure of Being Robbed
  • The Social Network
  • Finding Vivian Maier
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • A Serious Man
  • What We Do in the Shadows
  • 8:46
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Lilting
  • The Wonders
  • Parasite
  • Certain Women
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Wendy and Lucy
  • The Imposter
  • The Lovebirds
  • Corpus Christi
  • Laggies
  • Pom Poko
  • The Farewell
  • Mad Max: Fury Road
  • Romantic Comedy
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • My Blueberry Nights
  • Morvern Callar
  • The Bling Ring
  • Water Lilies
  • Night Moves
  • Hot Fuzz
  • Tomboy
  • Lady Bird
  • Ratcatcher
  • Seeking a Friend for the End of the World
  • Jerry Maguire
  • Workplace
  • Her Smell
  • Raising Arizona
  • Ocean Waves
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Rams
  • Leave No Trace
  • The Ladykillers
  • Singin' in the Rain
  • Hot Rod
  • School of Rock
  • Paddington 2
  • Spirited Away
  • Homem de Projeção
  • The World Cup in Recife
  • The Little Cotton Girl
  • Primer
  • George Washington
  • Lady Vengeance
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Toni Erdmann
  • The Wild Goose Lake
  • The Big Lebowski
  • Lost Girls
  • Lourdes
  • Neighboring Sounds
  • Oldboy
  • Ocean's Eleven
  • The Cat Returns
  • Uncut Gems
  • Aquarius
  • Mustang
  • Bacurau
  • Mala Mala
  • Lionheart
  • MacGruber
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Jane
  • Wild Rose
  • What Tomorrow Brings
  • Meek's Cutoff
  • Invisible Life
  • Burning
  • 2046
  • Eletrodoméstica
  • Green Vinyl
  • Cold Tropics
  • Bacurau
  • Zidane: A 21st Century Portrait
  • O Brother, Where Art Thou?
  • A Trip
  • Downhill
  • El techo
  • Alien³
  • Mother
  • In the Mood for Love
  • The Engineer
  • On Body and Soul
  • A Silent Voice
  • Along Came Polly
  • Parasite
  • Journey to Greenland
  • A Room for Romeo Brass
  • Shrimp
  • Two Cars, One Night
  • Birds of Passage
  • Hair Love
  • Trobriand Cricket
  • The Burden
  • Summer 1993
  • Shoplifters
  • Parasite
  • Zama
  • Monsters and Men
  • Sword of Trust
  • Juliet, Naked
  • Charlie Says
  • Eighth Grade
  • Finding Oscar
  • Kiki's Delivery Service
  • Won't You Be My Neighbor?
  • My Neighbor Totoro
  • Salt and Fire
  • The Personal History of David Copperfield
  • Men in the Arena
  • Yellow Fever
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • The Lighthouse
  • Booksmart
  • 1917
  • Uncut Gems
  • Bikram: Yogi, Guru, Predator
  • I Lost My Body
  • Carnival of Souls
  • Burning Cane
  • River of Grass
  • Unrelated
  • Let the Sunshine In

See all 225

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Quo Vadis, Aida?
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Violet Evergarden: The Movie
  • What the Constitution Means to Me

Highly rated with Felipe’s friends Patron

  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Lovers Rock
  • David Byrne's American Utopia
  • Uncut Gems
  • Nomadland
  • Minari
  • First Cow
  • Dick Johnson Is Dead
  • Sound of Metal
  • Little Women
  • Knives Out
  • The Lighthouse
  • Wolfwalkers
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Hamilton
  • Soul
  • Bad Education
  • 1917
  • Shirley
  • Time
  • Palm Springs
  • The Assistant
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Another Round
  • Kajillionaire
  • Promising Young Woman
  • Mank
  • Da 5 Bloods
  • The Vast of Night
  • Possessor
  • The Nest
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Swallow
  • The Invisible Man
  • Host
  • Happiest Season
  • Onward
  • Emma.
  • She Dies Tomorrow
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • On the Rocks
  • The Trial of the Chicago 7
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Enola Holmes
  • Tenet
  • The Platform
  • The Old Guard
  • Underwater
  • Wonder Woman 1984

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more