Highest rated films

  • The Underground Railroad

    ★★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Mare of Easttown

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Horse in the House

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★½

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Magnolia

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • The Age of Innocence

    ★★★★½

  • Minding the Gap

    ★★★★½

  • I May Destroy You

    ★★★★½

  • Morvern Callar

    ★★★★½

  • Old Joy

    ★★★★½

By week

Jan Dec
  • 128 Films watched
  • 10.7 Average per month
  • 2.5 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Old Joy

Jan 1

Diary Milestones

Nomadland

50th · Jun 30

The Boy Who Killed My Parents

100th · Oct 14

Last Film

The Matrix Resurrections

Dec 30

Most Watched

First Cow

twice

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
69 films
Adventure
24 films
Comedy
23 films
Action
22 films
Documentary
22 films
Sci Fi
15 films
Crime
15 films
Thriller
14 films
Fantasy
12 films
Romance
11 films
USA
86 films
UK
19 films
France
17 films
Canada
10 films
Germany
5 films
Hungary
4 films
New Zealand
4 films
Australia
3 films
Switzerland
2 films
China
2 films
English
103 films
French
12 films
Hungarian
4 films
Portuguese
2 films
Spanish
2 films
Cantonese
1 film
Chinese
1 film
Danish
1 film
Italian
1 film
Arabic
1 film
Western
Average 4.12
Animation
Average 3.79
Family
Average 3.75
Drama
Average 3.70
Sci Fi
Average 3.70
Mystery
Average 3.60
Adventure
Average 3.58
Action
Average 3.57
Documentary
Average 3.55
Fantasy
Average 3.50
Hungary
Average 4.00
New Zealand
Average 4.00
UK
Average 3.71
Canada
Average 3.65
USA
Average 3.61
Germany
Average 3.60
France
Average 3.59
Hungarian
Average 4.00
English
Average 3.62
French
Average 3.54

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 37 Added 57

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Felipe’s most liked review

Old Joy

Old Joy

★★★★½

bonnie “prince” billy contando ao amigo sobre um sonho que ele teve em que o amigo era a melhor parte. yo la tengo no fundo, paisagens rurais nada extraordinárias: isso é meditação. lucy, the dog. que ótimo filme pra começar o ano!

More reviews

Highs and lows

Highest average

I May Destroy You
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Thor: The Dark World
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Tonight with Arlo Parks

Rated higher than average Patron

Eighth Grade

★★★★★ vs 3.82

The Matrix Resurrections

★★★★ vs 2.83

The Matrix Revolutions

★★★★ vs 3.04

The Last Black Man in San Francisco

★★★★★ vs 4.05

Mad Max: Fury Road

★★★★★ vs 4.13

The Underground Railroad

★★★★★ vs 4.17

Rated lower than average Patron

Les Misérables

★★ vs 3.77

Barb & Star Go to Vista Del Mar

★★ vs 3.47

The French Dispatch

★★½ vs 3.73

Oliver Sacks: His Own Life

★★½ vs 3.72

Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story

★★ vs 3.20

Avatar

★★½ vs 3.56

Films Felipe watched in 2021

  • The Matrix Resurrections
  • Magnolia
  • Another Round
  • Spider-Man: No Way Home
  • C'mon C'mon
  • It's a Wonderful Life
  • The Power of the Dog
  • David
  • 15 Minutes of Shame
  • Between the World and Me
  • WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn
  • House of Gucci
  • King Richard
  • Morvern Callar
  • The Harder They Fall
  • The Card Counter
  • Eternals
  • Horse in the House
  • Nights in the Boulevard
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Last Night in Soho
  • First Cow
  • Scenes with Beans
  • The French Dispatch
  • Dune
  • Queen & Slim
  • Venom: Let There Be Carnage
  • Mind the Steps!
  • The Boy Who Killed My Parents
  • The Girl Who Killed Her Parents
  • Limbo
  • Judas and the Black Messiah
  • No Time to Die
  • Oliver Sacks: His Own Life
  • The Green Knight
  • The Many Saints of Newark
  • The Fiancés of Macdonald Bridge
  • Ydessa, the Bears and etc.
  • Four Roads
  • Blood Brothers: Malcolm X & Muhammad Ali
  • Elsa the Rose
  • Daguerréotypes
  • Les Misérables
  • A Sun
  • Annette
  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor
  • La Ciénaga
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • Shangri-La
  • Women Reply
  • Starship Troopers
  • Black Panthers
  • The Color of Money
  • Pete's Dragon
  • Jennifer's Body
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Black Widow
  • Saint Maud
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Salut les Cubains
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Promising Young Woman
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Kid Detective
  • Alien Resurrection
  • Avatar
  • Thor: The Dark World
  • The Matrix Revolutions
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Matrix Reloaded
  • Mad Max: Fury Road
  • The Matrix
  • Bringing Out the Dead
  • Our Friend
  • Minding the Gap
  • Sound of Metal
  • Kajillionaire
  • Nomadland
  • Bo Burnham: Inside
  • Luca
  • First Cow
  • Tonight with Arlo Parks
  • Shirley
  • Mare of Easttown
  • The Underground Railroad
  • The Fugitive
  • Cairo Station
  • The Vanishing Lion
  • She Dies Tomorrow
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Uncut Gems
  • Palm Springs
  • Can't Get You Out of My Head
  • Eighth Grade
  • Little Miss Sunshine
  • The Forty-Year-Old Version
  • Proxima
  • Fight Club
  • Minari
  • Along the Coast
  • You've Got Beautiful Stairs, You Know...
  • Beyond Clueless
  • Game Night
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Rocks
  • I May Destroy You
  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris
  • Pretending I'm a Superman: The Tony Hawk Video Game Story
  • The Age of Innocence
  • Education
  • Alex Wheatle
  • Red, White and Blue
  • Lovers Rock
  • Mangrove
  • Miss Juneteenth
  • Wolfwalkers
  • Silence
  • The King of Staten Island
  • One Night in Miami...
  • Monos
  • The Grandmaster
  • Mank
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Withnail & I
  • Babyteeth
  • Saint Frances
  • Old Joy

World map

Highly rated films Felipe is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Revue Starlight: The Movie
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Kanye With Special Guest Drake - Free Larry Hoover Benefit Concert
  • Barber Westchester

Highly rated with Felipe’s friends Patron

  • Sound of Metal
  • The Matrix
  • Minari
  • The Power of the Dog
  • The Father
  • Bo Burnham: Inside
  • Nomadland
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Shiva Baby
  • Dune
  • Spencer
  • The Green Knight
  • Soul
  • Judas and the Black Messiah
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Titane
  • Luca
  • Pig
  • Annette
  • The French Dispatch
  • Malignant
  • The Matrix Resurrections
  • Benedetta
  • The Matrix Reloaded
  • No Sudden Move
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • No Time to Die
  • The Card Counter
  • Spider-Man: No Way Home
  • The Last Duel
  • tick, tick...BOOM!
  • The Suicide Squad
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • A Quiet Place Part II
  • Cruella
  • Old
  • Candyman
  • Zack Snyder's Justice League
  • I Care a Lot
  • Last Night in Soho
  • Black Widow
  • The White Tiger
  • Don't Look Up
  • Godzilla vs. Kong
  • The Tomorrow War

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more