Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Flight of the Phoenix

Flight of the Phoenix

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Doom

Doom

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Runner

Night Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lion's Den

Lion's Den

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
41

41

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Metagame

Metagame

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pusher III

Pusher III

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Residue

Residue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Keep

The Keep

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry