Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Plough and the Stars

The Plough and the Stars

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fletch

Fletch

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reno 911!: Miami

Reno 911!: Miami

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
08
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Capone

Capone

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killing

Killing

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Road

The Road

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Savages

Savages

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
W.

W.

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry