Sort by

Sean has logged 51 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Spider

Spider

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gamer

Gamer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
Read the review Edit this entry  
19
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Gamer

Gamer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tarrafal

Tarrafal

2007
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Midori

Midori

1992
×
★★★
Edit this entry  
15
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★
Edit this entry  
12
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spring

Spring

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Belly

Belly

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three Times

Three Times

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry