Highest rated films

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • Burning

    ★★★★★

  • Mandy

    ★★★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★★

  • Her Smell

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★★

  • The Night Comes for Us

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • Casino

    ★★★★★

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Seven Psychopaths

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 388 Films watched
  • 32.3 Average per month
  • 7.5 Average per week

Milestones

First Film

Dead Souls

May 9

Most Watched

Crank: High Voltage

3 times

Mandy

3 times

Let the Corpses Tan

twice

Miami Vice

twice

Under the Silver Lake

twice

Last Film

The Guest

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
190 films
Thriller
93 films
Comedy
76 films
Crime
73 films
Horror
64 films
Action
61 films
Mystery
37 films
Sci Fi
35 films
Documentary
34 films
Romance
34 films
USA
223 films
France
80 films
UK
39 films
Germany
37 films
Japan
22 films
Canada
21 films
Belgium
14 films
Italy
12 films
Switzerland
12 films
Sweden
11 films
English
283 films
French
53 films
Spanish
27 films
Japanese
24 films
German
19 films
Chinese
18 films
Italian
16 films
Swedish
11 films
Cantonese
9 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 146 Added 2110

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Satantango

★★★★★

My mother is the sea,
My father is the land,
and I am the tango...

God created the world in 7 days,
but Bela Tarr and co. tore it apart in 7 hours.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Manos: The Hands of Fate
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Hereditary
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Car Wash

Films Sean watched in 2018

  • The Guest
  • Collateral
  • Equilibrium
  • Crank: High Voltage
  • Maps to the Stars
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Let the Corpses Tan
  • Crank: High Voltage
  • Her Smell
  • Miami Vice
  • If Beale Street Could Talk
  • We Own the Night
  • Eyes Wide Shut
  • Mile 22
  • I, Robot
  • The Raid
  • Mulholland Drive
  • Gamer
  • Golden Exits
  • The Night Comes for Us
  • Mandy
  • The Mule
  • Mom and Dad
  • Two Tons of Turquoise to Taos Tonight
  • Maniac
  • Under the Silver Lake
  • Roma
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Enter the Void
  • Wish Upon
  • No Home Movie
  • The Favourite
  • Crank: High Voltage
  • Crank
  • Tetsuo: The Bullet Man
  • Cruising
  • Right Now, Wrong Then
  • Kung Pow: Enter the Fist
  • The Box
  • Walker
  • Twisted Pair
  • The House That Jack Built
  • After Last Season
  • The Untold Story
  • Yi Yi
  • The Turin Horse
  • Lost River
  • Akira
  • The Sound of Music
  • Eraserhead
  • Spring Breakers
  • Inherent Vice
  • Resident Evil: Retribution
  • Resident Evil: Afterlife
  • Resident Evil: Extinction
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Resident Evil
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Lacey Rituals
  • Nerve
  • Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman
  • Freddy Got Fingered
  • Widows
  • 211
  • Tale of Cinema
  • Raiders of the Lost Ark: The Adaptation
  • Jonah Who Will Be 25 in the Year 2000
  • Multiple Maniacs
  • Goodbye, Dragon Inn
  • The Chase
  • The Other Side of the Wind
  • Werckmeister Harmonies
  • Shut Up and Play the Hits
  • Beyond the Black Rainbow
  • Bad Boys II
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • The Glass Note
  • Ears, Nose and Throat
  • Kill List
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Suspiria
  • Four Nights of a Dreamer
  • The Man with the Iron Fists
  • The Good Time Girls
  • mid90s
  • The Fog
  • Trick or Treat
  • McDull, Kung Fu Kindergarten
  • Entre Nous
  • Knight of Cups
  • Three Quarters
  • All These Sleepless Nights
  • Eternity and a Day
  • The Strange Color of Your Body's Tears
  • Animal House
  • Halloween
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Hour of the Wolf
  • Beijing Bicycle
  • The Robbery
  • Ada Kaleh
  • Anatomy of Hell
  • Manhunter
  • Tenebre
  • Get Shorty
  • Carnival of Souls
  • The Leopard Man
  • The Virgin Suicides
  • Before the Devil Knows You're Dead
  • Ulysses' Gaze
  • Dying of the Light
  • Carnival of Souls
  • First Man
  • Uncle Kent
  • Castle Freak
  • Death to Smoochy
  • Satantango
  • News from Home
  • Hotel Monterey
  • Swimmer
  • Not One Less
  • The Travelling Players
  • Expect the Unexpected
  • Capitalism: Slavery
  • Capitalism: Child Labor
  • Black Orpheus
  • Hold the Dark
  • Let the Corpses Tan
  • My Hero Academia: Two Heroes
  • Rock 'n' Roll High School
  • 24 Hour Psycho
  • The Boy Who Chose the Earth
  • The City of Lost Children
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Night Mayor
  • Un Chien Andalou
  • Two Lovers
  • Repo Man
  • Thunder
  • Damnation
  • Grim
  • Thunder
  • Ghost
  • The Zone
  • Of Unknown Origin
  • After Hours
  • Damnation
  • When We Lived in Miami
  • The Car Wash
  • Nights and Weekends
  • The Mystery of Picasso
  • Happy Together
  • The Opium War
  • True Stories
  • Year of the Dragon
  • Funny Ha Ha
  • Macbeth
  • Mandy
  • Birdemic: Shock and Terror
  • The Lawnmower Man
  • Disorder
  • We Are the Strange
  • The Puffy Chair
  • Hero
  • Bad Burns
  • Light Is Calling
  • Bad Lieutenant
  • Family Nest
  • The Match Factory Girl
  • Compliance
  • Wayne's World 2
  • Wish Upon
  • Persona
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Don't Look Now
  • Creative Nonfiction
  • La Collectionneuse
  • The Trial of Joan of Arc
  • Minding the Gap
  • Mad Love
  • A Modern Coed
  • A Modern Coed
  • Lick the Star
  • Historytelling
  • Mass for Shut-Ins
  • Madeline's Madeline
  • Mind Game
  • Ocean's Eleven
  • Showgirls
  • Night of the Living Dead
  • Hannah Takes the Stairs
  • Animal House
  • Idizwadidiz
  • Jodorowsky's Dune
  • Pulse
  • Kaboom
  • Chris Olsen - The Boy Who Cried
  • Sisters
  • The Death of Stalin
  • Bad Taste
  • Beyond the Black Rainbow
  • I Saw Jesus in a Tortilla
  • A Colour Box
  • Casino

See all 388

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Burn the Stage: The Movie
  • My First Film

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more