Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Anima

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 602 Films watched
  • 50.2 Average per month
  • 11.6 Average per week

Milestones

First Film

Hard to Be a God

Jan 1

Most Watched

Anima

5 times

Too Old to Die Young

5 times

Brawl in Cell Block 99

4 times

Midsommar

4 times

Under the Silver Lake

4 times

Last Film

The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
307 films
Thriller
163 films
Crime
122 films
Horror
111 films
Comedy
98 films
Mystery
73 films
Action
69 films
Romance
56 films
Sci Fi
53 films
Fantasy
52 films
USA
340 films
France
107 films
UK
58 films
Germany
49 films
Italy
26 films
Canada
25 films
Japan
22 films
Taiwan
21 films
China
21 films
Denmark
15 films
English
457 films
French
80 films
Spanish
61 films
Italian
43 films
Chinese
37 films
German
29 films
Japanese
26 films
Cantonese
9 films
Korean
9 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 148 Added 274

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Uncut Gems

★★★★★

BLACKLIGHT! BLACKLIGHT! BLACKLIGHT! BLACKLIGHT! BLACKLIGHT! BLACKLIGHT!
BLACKLIGHT! BLACKLIGHT! BLACKLIGHT!

More reviews

Sean’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Son of the Mask
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Miracle on 22nd Street

Films Sean watched in 2019

  • The Glorious Acceptance of Nicolas Chauvin
  • Den of Thieves
  • Outrage Coda
  • Good Time
  • The Kid Stays in the Picture
  • Little Women
  • Tetro
  • Brawl in Cell Block 99
  • Uncut Gems
  • Blackhat
  • One from the Heart
  • Raging Bull
  • Light Sleeper
  • The Red Shoes
  • The Life of Jesus
  • TRON: Legacy
  • Mikey and Nicky
  • The Cranes Are Flying
  • NWR
  • Sabotage
  • Bob Dylan Hates Me
  • The Show About the Show
  • Help Me, Eros
  • It Felt Like a Kiss
  • The Cotton Club
  • Richard Jewell
  • Eyes Wide Shut
  • The Player
  • GUO4
  • Hard to Be a God
  • Samsara
  • Elephant
  • Fallen Angels
  • Bamboozled
  • Androids Dream
  • To Render A Life
  • Good Time
  • Love
  • The Waterboy
  • Austin Powers in Goldmember
  • Tropical Malady
  • Face
  • The Club
  • The Sound of Music
  • The Dead Man 2: Return of the Dead Man
  • Night Awake
  • N:O:T:H:I:N:G
  • One Cut of the Dead
  • The Matrix
  • Cape Fear
  • The Last Temptation of Christ
  • The Irishman
  • WALL·E
  • The Fall
  • Close-Up
  • Short Eyes
  • First Reformed
  • Beyond the Black Rainbow
  • Chryskylodon Blues
  • Bringing Out the Dead
  • Brain Damage
  • Miami Blues
  • Uncut Gems
  • Stoker
  • Doctor Sleep
  • The Wayward Cloud
  • The Fan
  • Archipelago
  • Marriage Story
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • City Lights
  • Smithereens
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Outer and Inner Space
  • The Wayward Cloud
  • 21-87
  • City of Pirates
  • The Last of Sheila
  • Asparagus
  • The Lighthouse
  • The Departed
  • The Algerian War!
  • Irreversible
  • Old Stone
  • A Grand Canal
  • GoodFellas
  • Dracula
  • The Lighthouse
  • Ghost Tropic
  • The Irishman
  • The Birds
  • Se7en
  • Night of the Living Dead
  • Zama
  • Fear X
  • Z.P.G.
  • Face/Off
  • Satantango
  • Universal Soldier: Day of Reckoning
  • All That Jazz
  • The Wolf of Wall Street
  • The Devils
  • Andrei Rublev
  • Maximum Overdrive
  • Gemini Man
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • The Ax Fight
  • The Night of the Hunter
  • Alice
  • L'Argent
  • La Haine
  • The World's End
  • Hot Fuzz
  • Shaun of the Dead
  • Bliss
  • Joker
  • Halloween: Resurrection
  • Final Destination 3
  • The Final Destination
  • The Bride of Frankenstein
  • Noroi: The Curse
  • Spring Breakers
  • Halloween
  • Dog Eat Dog
  • Summer Palace
  • Escape from L.A.
  • Assault on Precinct 13
  • The Mountain
  • Stray Dogs
  • In the Mouth of Madness
  • Winter Kills
  • Casino
  • Eating Raoul
  • The Devil, Probably
  • Straight Time
  • The Look of Silence
  • Rambo: Last Blood
  • Final Destination 2
  • Jackass Number Two
  • Jackass 3D
  • Ad Astra
  • Little Nicky
  • Summer of Sam
  • Ride with the Devil
  • Body Melt
  • Parasite
  • Cruising
  • Marci X
  • Salome's Last Dance
  • Le Bonheur
  • Uncle Yanco
  • Fletch
  • The Brave
  • The Fanatic
  • But I'm a Cheerleader
  • Friday the 13th Part III
  • Hardcore
  • Bodega
  • Elefante
  • Human Form
  • A Reasonable Request
  • Bear Story
  • Manhunter
  • The Night of the Hunter
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • Birth
  • Maniac Cop
  • Eyes Wide Shut
  • Son of the Mask
  • Big Trouble in Little China
  • Straw Dogs
  • Wake in Fright
  • The Visitor
  • Sorcerer
  • On the Border
  • Hare Krishna
  • Williamsburg, Brooklyn
  • Difficulty Breathing
  • Mécanix
  • Midsommar
  • I Am Cuba
  • Under the Silver Lake
  • Gremlins 2: The New Batch
  • What Time Is It There?
  • RoboCop
  • The Terminator
  • Our House
  • The Inauguration of the Pleasure Dome
  • I Don't Want to Sleep Alone
  • Vitalina Varela
  • Phantom of the Paradise
  • Journey to the West
  • The Other Side of the Wind
  • The Nightingale
  • Climax
  • Mauvais Sang
  • Mouchette
  • Fit
  • Anima
  • Lost River
  • Day of Wrath
  • Heart of a Dog
  • Jackie Brown

See all 602

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Aswang

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more