Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★★★

  • I Know This Much Is True

    ★★★★★

  • Days

    ★★★★★

  • Sungazer

    ★★★★★

  • She Dies Tomorrow

    ★★★★

  • Paul Schrader: Man in a Room

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 474 Films watched
  • 52.7 Average per month
  • 12.5 Average per week

Milestones

First Film

Urban Rashomon

Jan 2

Most Watched

Uncut Gems

4 times

Observe and Report

twice

Kung Fury

twice

Killing

twice

Q & A

twice

Last Film

One Flew Over the Cuckoo's Nest

Sep 18

Genres, Countries & Languages

Drama
284 films
Comedy
110 films
Thriller
103 films
Crime
95 films
Action
61 films
Romance
49 films
Documentary
45 films
Horror
41 films
Mystery
36 films
Sci Fi
30 films
USA
271 films
France
80 films
UK
48 films
Germany
37 films
Japan
36 films
Italy
30 films
Canada
13 films
Sweden
13 films
Taiwan
10 films
Switzerland
9 films
English
332 films
French
76 films
Spanish
40 films
Japanese
40 films
Italian
34 films
German
32 films
Russian
18 films
Chinese
15 films
Korean
9 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 155 Added 530

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Sean’s most liked review

Bad Boys for Life

★★★★★

I’m shocked, I can’t think of anything wrong with this movie.
Bad Boys For Life.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Gotti
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

That Grip

Films Sean watched in 2020

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Dirty Work
  • Lux Æterna
  • I Know This Much Is True
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Heathers
  • The Plough and the Stars
  • The Double Life of Véronique
  • Observe and Report
  • Fletch
  • Excalibur
  • The Sheltering Sky
  • A Fistful of Dollars
  • Reno 911!: Miami
  • Häxan
  • Session 9
  • The Producers
  • Evil Dead II
  • Hot Rod
  • Kung Fury
  • Shallow Grave
  • Satantango
  • Tenet
  • Starsky & Hutch
  • Capone
  • Deliverance
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Quantum of Solace
  • Casino Royale
  • The Town
  • Killing
  • You Don't Mess with the Zohan
  • The Blob
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Death at a Funeral
  • Mr. Deeds
  • Days of Heaven
  • Inglourious Basterds
  • The Road
  • Escape from L.A.
  • Life, and Nothing More...
  • A Well Spent Life
  • Observe and Report
  • Pineapple Express
  • Savages
  • Natural Born Killers
  • W.
  • Mean Streets
  • Nixon
  • As Above, So Below
  • The Handmaid's Tale
  • She Dies Tomorrow
  • Heist
  • JFK
  • A Serious Man
  • An Angel at My Table
  • The Velvet Underground and Nico
  • Barry Lyndon
  • Gamer
  • Drive Angry
  • Hero
  • No Country for Old Men
  • Punisher: War Zone
  • Money Plane
  • White of the Eye
  • Blood on the Moon
  • The Graduate
  • Female Trouble
  • Born to Win
  • Cutter's Way
  • The Great Escape
  • Rollerball
  • Bringing Out the Dead
  • Amadeus
  • Il Sorpasso
  • Grave of the Fireflies
  • The Insider
  • Pi
  • Q & A
  • Prince of Darkness
  • The Deer Hunter
  • Heat
  • Spring Breakers
  • Being John Malkovich
  • Soul Plane
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • The Bridge on the River Kwai
  • Boy
  • Once Upon a Time in America
  • Taboo
  • Tokyo Fist
  • Friedkin Uncut
  • Starship Troopers
  • Under the Silver Lake
  • The House by the Cemetery
  • Swingers
  • Space Is the Place
  • Love Is the Message, the Message Is Death
  • Delta Farce
  • Certain Women
  • Foreign Correspondent
  • Marnie
  • North by Northwest
  • Ronin
  • The French Connection
  • Uncut Gems
  • Visions of Light
  • Original Cast Album: Company
  • Come and See
  • Delta Farce
  • Bamboozled
  • Scanners
  • The Train
  • Italianamerican
  • American Boy: A Profile of Steven Prince
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Big Shave
  • It's Not Just You, Murray!
  • What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?
  • Crooklyn
  • Eric Andre: Legalize Everything
  • The Social Network
  • Golden Eighties
  • The Man in the White Suit
  • Merry Christmas, Mr. Lawrence
  • Twixt
  • The Man Who Left His Will on Film
  • Torment
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Turin Horse
  • Nostos: The Return
  • Caterpillar
  • Knives Out
  • Combat Shock
  • Late Autumn
  • Juice
  • Bonjour Tristesse
  • Synonyms
  • I Am a Sex Addict
  • Gotti
  • The Crazies
  • The Girl Who Kicked the Hornet's Nest
  • The Fourth Dimension
  • Experimental Treatment of a Hemorrhage in a Dog
  • Bless Their Little Hearts
  • A Snake of June
  • Ball of Fire
  • Da 5 Bloods
  • My Beautiful Laundrette
  • Haze
  • Ali
  • Eight Hours Don't Make a Day
  • The Fly
  • From What Is Before
  • My Brother's Wedding
  • The Music Room
  • Police
  • Analyze This
  • It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
  • Equinox Flower
  • He Got Game
  • Sweet Sweetback's Baadasssss Song
  • Late Spring
  • Bullet Ballet
  • Punch-Drunk Love
  • Society
  • Uncut Gems
  • Tetsuo: The Iron Man
  • The Watermelon Woman
  • Killing
  • Kotoko
  • Swept Away
  • We Won't Grow Old Together
  • Q & A
  • The Last Movie
  • Camille Claudel, 1915
  • Chantal Akerman by Chantal Akerman
  • Nightfall
  • Devi - The Goddess
  • The Anderson Tapes
  • Siberia
  • Van Gogh
  • Loulou
  • Daddy Longlegs
  • Love and Anarchy
  • Green Room
  • The Big Lebowski
  • Skidoo
  • The Sun
  • The Man with the Golden Arm
  • Jauja
  • La Sapienza
  • Lourdes
  • Tarr Béla: I Used to Be a Filmmaker
  • The Four Times
  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies
  • The River
  • A Gentle Woman
  • Cop Land
  • CoinCoin and the Extra-Humans
  • The Devil, Probably
  • Ashes
  • Taxi Driver
  • Instructions for a Light & Sound Machine

See all 474

World Map

Highly rated films Sean is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Chunky Shrapnel
  • Hamilton
  • Minari
  • Black Is King
  • Nomadland
  • Disclosure
  • Happiness Continues

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more