Shachar has logged 153 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Words and Pictures

Words and Pictures

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Coffee

Hot Coffee

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Royal Night Out

A Royal Night Out

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Artist and the Model

The Artist and the Model

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dames

Dames

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ride

Ride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry