Sort by

Shachar has logged 274 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come From Away

Come From Away

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Name Is Pauli Murray

My Name Is Pauli Murray

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hand

The Hand

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Daniel Sloss: Jigsaw

Daniel Sloss: Jigsaw

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry