Sort by

Jerry has logged 703 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man's Revenge

The Invisible Man's Revenge

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Four Falls of Buffalo

Four Falls of Buffalo

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine

I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
26
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Alive

Alive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside

Inside

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Came Upon the Midnight Clear

It Came Upon the Midnight Clear

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
P2

P2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
13
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Farm

Funny Farm

1988
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
13
1941

1941

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry