Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★½
Edit this entry  
14
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
23
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear City: A Family-Style Comedy

Fear City: A Family-Style Comedy

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wannabes

The Wannabes

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
05
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Edit this entry