Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★½
Edit this entry  
24
All About Alice

All About Alice

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Spy on the Fly

Spy on the Fly

1967
×
★½
Edit this entry  
23
What Really Happened to Baby Jane

What Really Happened to Baby Jane

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Always on Sunday

Always on Sunday

1962
×
★★
Edit this entry  
23
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★½
Edit this entry  
22
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★½
Edit this entry  
22
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Asmodeus

Asmodeus

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Embalmer

The Embalmer

1996
×
★★½
Edit this entry  
21
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Black Beyond Trilogy

The Black Beyond Trilogy

1992
×
★★
Edit this entry  
20
The Black Pirate

The Black Pirate

1926
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★
Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
The Field

The Field

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Young Dragons

The Young Dragons

1974
×
★★
Edit this entry  
17
The Shaolin Boxer

The Shaolin Boxer

1974
×
★★
Edit this entry  
16
Martial Club

Martial Club

1981
×
★★★
Edit this entry  
13
Days of the Bagnold Summer

Days of the Bagnold Summer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Syngenor

Syngenor

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
Scared to Death

Scared to Death

1980
×
★½
Edit this entry  
11
Soul Man

Soul Man

1986
×
★½
Edit this entry  
10
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★★
Edit this entry  
10
Revolver

Revolver

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Images in a Convent

Images in a Convent

1979
×
★★½
Edit this entry  
09
Righting Wrongs

Righting Wrongs

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Color of Lies

The Color of Lies

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Story of a Cloistered Nun

Story of a Cloistered Nun

1973
×
★★★
Edit this entry  
07
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★
Edit this entry  
07
The Weapon, the Hour, the Motive

The Weapon, the Hour, the Motive

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Shaolin Plot

The Shaolin Plot

1977
×
★★½
Edit this entry  
05
Sex Is Beautiful

Sex Is Beautiful

1973
×
★★½
Edit this entry  
05
Smile Before Death

Smile Before Death

1972
×
★★
Edit this entry  
05
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Return of the Exorcist

The Return of the Exorcist

1975
×
★★
Edit this entry  
03
Kuffs

Kuffs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
Running Out of Time 2

Running Out of Time 2

2001
×
★½
Edit this entry  
03
Running Out of Time

Running Out of Time

1999
×
★★½
Edit this entry  
02
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Coca-Cola Kid

The Coca-Cola Kid

1985
×
★★★½
Edit this entry  
29
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
29
Once Upon A Time Marilyn Jess

Once Upon A Time Marilyn Jess

1987
×
★★★★
Edit this entry