Sort by

John has logged 446 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Trading Places

Trading Places

1983
×
Edit this entry  
31
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Jealousy

Jealousy

2013
×
Edit this entry  
30
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Death of Louis XIV

The Death of Louis XIV

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
Read the review Edit this entry  
27
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
Edit this entry  
21
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
Edit this entry  
18
Two: Creeley/McClure

Two: Creeley/McClure

1965
×
Edit this entry  
18
The Dead

The Dead

1960
×
Edit this entry  
18
The Wonder Ring

The Wonder Ring

1955
×
Edit this entry  
16
Dead or Alive

Dead or Alive

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Psych-Burn

Psych-Burn

1998
×
Edit this entry  
29
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
Edit this entry  
27
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
Read the review Edit this entry  
25
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
23
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Producers

The Producers

1967
×
Edit this entry  
23
The Rookie

The Rookie

1990
×
Edit this entry  
21
Honkytonk Man

Honkytonk Man

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
20
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Othello

Othello

1951
×
Read the review Edit this entry  
17
Firefox

Firefox

1982
×
Edit this entry  
10
Bronco Billy

Bronco Billy

1980
×
Edit this entry  
10
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Living End

The Living End

1992
×
Edit this entry  
07
Sicily!

Sicily!

1999
×
Edit this entry  
04
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
DiAna's Hair Ego: AIDS Info Up Front

DiAna's Hair Ego: AIDS Info Up Front

1990
×
Edit this entry  
02
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
Edit this entry  
02
Girl Power

Girl Power

1992
×
Edit this entry  
29
In Motion

In Motion

2016
×
Edit this entry  
29
Absurd Encounter with Fear

Absurd Encounter with Fear

1967
×
Edit this entry  
29
Flora

Flora

1989
×
Edit this entry  
29
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
Edit this entry  
29
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
29
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
Edit this entry  
29
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
29
Davey Jones' Locker

Davey Jones' Locker

1900
×
Edit this entry  
29
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1900
×
Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Edit this entry