shahbakht has logged 306 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Touchy Feely

Touchy Feely

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Class of 92

The Class of 92

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
The St. Valentine's Day Massacre

The St. Valentine's Day Massacre

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Family

The Family

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jobs

Jobs

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Getaway

Getaway

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
16
All Is Bright

All Is Bright

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
RED 2

RED 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wanted

Wanted

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Parkland

Parkland

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Paranoia

Paranoia

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Girl Most Likely

Girl Most Likely

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry