Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Shaian Assadi

Shaian Assadi

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Shaian
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Shaian’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Dressed to Kill

    Dressed to Kill 1980

    ★★★★½ Watched by Shaian Assadi 25 Jul 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    That’s not how being transgender works, but the film is still a great homage to Hitchcock

  • Deep in the Heart: A Texas Wildlife Story

    Deep in the Heart: A Texas Wildlife Story 2022

    ★★★★ Watched by Shaian Assadi 06 Jun 2022

    “This isn’t Oklahoma! “

  • Surfer: Teen Confronts Fear

    Surfer: Teen Confronts Fear 2018

    ½ Watched by Shaian Assadi 18 Apr 2022

    If you are into so bad they are good movies then this might be your thing. If not stay away from this movie

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★★½ Watched by Shaian Assadi 27 Jan 2022

    Jared Leto has real Kazuma Kuwabara energy  in this film

  • Hackers

    Hackers 1995

    ★★★ Watched by Shaian Assadi 25 Jan 2022

    This movie had so much 90s cheese I started to hate it. Then it got more cheesy and I started to respect it.

  • Bee Movie

    Bee Movie 2007

    ★★ Watched by Shaian Assadi 09 Jan 2022

    The memes about this movie are funnier than the actual movie

  • Judgment

    Judgment 2001

    ½ Watched by Shaian Assadi 05 Aug 2021

    One could argue this film made me a hater

  • Head with Hammer

    Head with Hammer 2001

    Watched by Shaian Assadi 07 Apr 2021

    I have no idea what to rate this movie

  • Dolemite

    Dolemite 1975

    ★★★★ Rewatched by Shaian Assadi 22 Aug 2020

    No one says Mother fucker better than Rudy Ray Moore !

  • Tell Your Children

    Tell Your Children 1938

    ½ Watched by Shaian Assadi 20 Apr 2020

    Happy 4/20! Remember tell your children !

  • Godzilla vs. Mechagodzilla II

    Godzilla vs. Mechagodzilla II 1993

    ★★★★½ Watched by Shaian Assadi 07 Jul 2019

    it gets bonus points for Baby Godzilla not being as awful as Son of Godzilla.

  • Black Mask

    Black Mask 1996

    ★★★½ Watched by Shaian Assadi 04 Dec 2018

    It’s a fun cheesy 90s kung fu film. If you are not about that you won’t like it

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 5

Review Tags

71
  • agfa
  • anime
  • kung fu
  • crime
  • horror
  • lego
  • raunchy
  • romance
  • superhero
  • 1776
  • 4/20
  • 80's
  • action
  • adam sandler
  • avengers
  • b movie
  • baby godzilla
  • batman
  • bio pic
  • blaxploitation
  • boxing
  • cannibal
  • charlie brown
  • charlie kaufman
  • cheesy
  • college
  • comic book
  • creature feature
  • dolemite
  • exploitation film
  • fantasy
  • fashion
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.