Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Zorba the Greek

Zorba the Greek

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★
Edit this entry  
02
Salvatore Giuliano

Salvatore Giuliano

1962
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dillinger Is Dead

Dillinger Is Dead

1969
×
★★★½
Edit this entry  
15
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eros

Eros

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★
Edit this entry  
09
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★
Edit this entry  
30
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Želary

Želary

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Baarìa

Baarìa

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Unknown Woman

The Unknown Woman

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Everybody's Fine

Everybody's Fine

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★½
Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Pure Formality

A Pure Formality

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
Edit this entry  
06
No Date, No Signature

No Date, No Signature

2017
×
★★
Edit this entry  
03
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★
Edit this entry  
01
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★★
Edit this entry  
01
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★½
Edit this entry  
30
Theorem

Theorem

1968
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★
Edit this entry  
28
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★
Edit this entry  
26
Accattone

Accattone

1961
×
★★★
Edit this entry  
25
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Edit this entry  
24
Europe '51

Europe '51

1952
×
★★★★
Edit this entry  
21
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Paisan

Paisan

1946
×
★★½
Edit this entry  
29
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★
Edit this entry  
02
Fellini's Casanova

Fellini's Casanova

1976
×
Edit this entry  
01
8½

1963
×
Edit this entry  
25
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
07
The Post

The Post

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Red Joan

Red Joan

2018
×
Edit this entry  
27
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Strada

La Strada

1954
×
★★★
Edit this entry  
14
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★★
Edit this entry