• Bergman Island

  • Yesterday, Today and Tomorrow

    ★★★★

  • Two Women

    ★★★★

  • The Hand of God

    ★★★★½

  • Spencer

    ★★½

  • A Hero

    ★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Things to Come

    ★★½

  • Zorba the Greek

    ★★★★½

  • The Leopard

    ★★★½

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★★

  • Death in Venice

    ★★

  • Salvatore Giuliano

    ★★★★

  • Dillinger Is Dead

    ★★★½

  • La Grande Bouffe

    ★★★★

  • Eros

    ★★★½

  • Blow-Up

    ★★★

  • Red Desert

    ★★★