Sort by

Yuval has logged 436 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
Edit this entry  
30
Zelig

Zelig

1983
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love and Death

Love and Death

1975
×
Edit this entry  
27
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
27
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Edit this entry  
18
The Death of Cinema and My Father Too

The Death of Cinema and My Father Too

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
And Now Shut Your Eyes

And Now Shut Your Eyes

2020
×
Edit this entry  
16
Father

Father

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
Edit this entry  
14
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
Edit this entry  
13
Kubrick by Kubrick

Kubrick by Kubrick

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Servants

Servants

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Salt of Tears

The Salt of Tears

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Little Night Murder

Little Night Murder

2019
×
Edit this entry  
11
Sublet

Sublet

2020
×
Edit this entry  
10
The Accident

The Accident

2020
×
Edit this entry  
08
The best film in the whole world

The best film in the whole world

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Proxima

Proxima

2019
×
Edit this entry  
06
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
Edit this entry  
05
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
Edit this entry  
05
Laila in Haifa

Laila in Haifa

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
01
La Vie de Bohème

La Vie de Bohème

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Sleeper

Sleeper

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Hinterland

Hinterland

1981
×
Edit this entry  
19
2046

2046

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
18
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Day for Night

Day for Night

1973
×
Edit this entry  
15
Dear Comrades!

Dear Comrades!

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
Read the review Edit this entry  
13
Avanti Popolo

Avanti Popolo

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
12
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Edit this entry