Yuval has logged 51 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Intimate Grammar

Intimate Grammar

2010
×
Edit this entry  
30
Afterthought

Afterthought

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Peeping Toms

Peeping Toms

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Anthem

Anthem

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
To Take A Wife

To Take A Wife

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halfon Hill Doesn't Answer

Halfon Hill Doesn't Answer

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mossad

Mossad

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kippur

Kippur

2000
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
Read the review Edit this entry  
25
Vincent, Francois, Paul and the Others

Vincent, Francois, Paul and the Others

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Working Woman

Working Woman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Garden of Eden

The Garden of Eden

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Red State

Red State

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kasach

Kasach

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
Edit this entry  
21
The Matchmaker

The Matchmaker

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Late Summer Blues

Late Summer Blues

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ultras

Ultras

2020
×
★★
Edit this entry  
18
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Just sing!

Just sing!

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Leave of Absence

Leave of Absence

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Our Way Back

Our Way Back

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Greenland

Greenland

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Underground

Underground

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Africa

Africa

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Castro Street

Castro Street

1966
×
Edit this entry  
10
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
In Jerusalem

In Jerusalem

1963
×
Edit this entry  
08
From the Diary of a Wedding Photographer

From the Diary of a Wedding Photographer

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Planet Blue

Planet Blue

1995
×
Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Polisse

Polisse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
03
Endtime

Endtime

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry