RSS feed for Scott

Scott has watched 44 films released in the 1950s.

  • Pickpocket

    ★★★★

  • Fires on the Plain

    ★★★★½

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • The Music Room

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Kanal

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • A Man Escaped

    ★★★★★

  • Giant

    ★★★★

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★½

  • The Searchers

  • The Burmese Harp

    ★★★★½

  • Dementia

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

  • East of Eden

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Godzilla

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Seven Samurai

  • House of Wax

    ★★★★

  • Ugetsu

    ★★★★★

  • Peter Pan

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Umberto D.

    ★★★★½

  • The Day the Earth Stood Still

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

  • Harvey

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Cinderella

    ★★★★