RSS feed for Scott

Scott has watched 243 films released in the 1980s.

  • Tango & Cash

  • The Wizard

  • Driving Miss Daisy

  • Dekalog

    ★★★★★

  • She-Devil

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★½

  • Garfield's Thanksgiving

    ★★★

  • Back to the Future Part II

  • All Dogs Go to Heaven

  • Steel Magnolias

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • A Grand Day Out

    ★★★½

  • Gross Anatomy

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★

  • Puppet Master

  • Look Who's Talking

  • Decalogue X

    ★★★★

  • Decalogue IX

    ★★★★

  • Decalogue VIII

    ★★★½

  • Decalogue VII

    ★★★★

  • Decalogue VI

    ★★★★

  • Decalogue V

    ★★★★★

  • Decalogue IV

    ★★★★½

  • Decalogue III

    ★★★★

  • Decalogue II

    ★★★★½

  • Decalogue I

    ★★★★½

  • Roger & Me

  • Millennium

    ★★

  • Uncle Buck

  • Parenthood

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Turner & Hooch

  • UHF

  • When Harry Met Sally...

  • Weekend at Bernie's

  • Lethal Weapon 2

  • The Karate Kid Part III

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Batman

  • Ghostbusters II

  • Dead Poets Society

  • Indiana Jones and the Last Crusade

  • Loverboy

  • Pet Sematary

  • Field of Dreams

    ★★★★★

  • Say Anything...

  • The 'Burbs

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

  • Major League

    ★★★★

  • Lonesome Dove

  • Christmas at Pee Wee's Playhouse

    ★★★

  • Beaches

    ★★★

  • Dirty Rotten Scoundrels

  • Rain Man

  • My Stepmother is an Alien

  • Mississippi Burning

  • Twins

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

  • Scrooged

    ★★★★

  • Child's Play

  • The Vanishing

    ★★★★★

  • Ariel

    ★★★

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★

  • Mystic Pizza

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Gorillas in the Mist

  • Cocktail

  • Caddyshack II

  • Midnight Run

  • Akira

    ★★★★½

  • A Fish Called Wanda

  • Die Hard

    ★★★★