Sort by

Scott has logged 487 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ride Along

Ride Along

2014
×
★½
Edit this entry  
06
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
E-Team

E-Team

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Bolt

Bolt

2008
×
★★★
Edit this entry  
23
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry