RSS feed for Shane
  • Mr. Plinkett's Star Trek Picard Review

    ★★★★★

  • Capone

    ½

  • The Half of It

  • Extraction

    ★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • The Improv Guru

    ★½

  • Spenser Confidential

  • The Way Back

    ★★★★

  • Bloodshot

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special

    ★★★★

  • The Last Thing He Wanted

    ★★

  • Downhill

    ½

  • Sonic the Hedgehog

    ½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★½

  • Bad Boys for Life

    ★★★

  • Dolittle

    ½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Bombshell

    ★★

  • 6 Underground

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★½

  • Charlie's Angels

  • Last Christmas

    ★★★

  • Midway

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • 21 Bridges

  • Terminator: Dark Fate

  • Jay and Silent Bob Reboot

    ★★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★

  • Mister America

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

    ★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Rambo: Last Blood

    ½

  • Battle at Big Rock

    ★½

  • Lucy in the Sky

    ★★★★

  • Harriet

  • Bill Burr: Paper Tiger

    ★½

  • Bad Education

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • True History of the Kelly Gang

    ★★½

  • The King

    ★★★

  • The Laundromat

  • The Two Popes

    ★★★

  • Joker

  • The Assistant

    ★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★½

  • Judy

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★★

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★½

  • The National: I Am Easy to Find, Live from New York's Beacon Theatre

    ★★★½

  • Angel Has Fallen

    ½

  • It Chapter Two