RSS feed for Shane

Shane has logged 503 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Strange Nostalgia

Strange Nostalgia

2020
×
½
Edit this entry  
05
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Arbor

The Arbor

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Bi the Way

Bi the Way

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Me the Terrible

Me the Terrible

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Your Studio and You

Your Studio and You

1995
×
★★★
Edit this entry  
04
Chicago

Chicago

2002
×
★½
Edit this entry  
04
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
Read the review Edit this entry  
03
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
A Field in England

A Field in England

2013
×
Edit this entry  
03
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Filmed on Pixel 3

Filmed on Pixel 3

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★
Edit this entry  
02
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Hermaphrodite Bikini

Hermaphrodite Bikini

1995
×
½
Edit this entry  
01
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★
Edit this entry  
30
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
Edit this entry  
30
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Liza Minnelli: Liza with a Z

Liza Minnelli: Liza with a Z

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Look Who's Talking Too

Look Who's Talking Too

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Look Who's Talking

Look Who's Talking

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Don't Hug Me I'm Scared 6

Don't Hug Me I'm Scared 6

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Loser

Loser

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Cookie

Cookie

1989
×
★★★
Edit this entry  
27
Shocker

Shocker

1989
×
½
Edit this entry  
26
For Goodness Sake II

For Goodness Sake II

1996
×
Edit this entry  
26
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
26
For Goodness Sake

For Goodness Sake

1993
×
½
Edit this entry  
25
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Edit this entry  
25
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
Edit this entry  
24
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Go Fish

Go Fish

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

1985
×
★★
Edit this entry  
24
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1955
×
★★★
Edit this entry