kris has logged 67 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
After

After

2019
×
Edit this entry  
29
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★
Edit this entry  
29
The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Promise

The Promise

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★½
Edit this entry  
16
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gabriel Iglesias: I'm Sorry for What I Said When I Was Hungry

Gabriel Iglesias: I'm Sorry for What I Said When I Was Hungry

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Edit this entry  
15
X-Men

X-Men

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★
Edit this entry  
12
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry