RSS feed for Shankey_8
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Edit this entry  
15
Point Blank

Point Blank

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
13 Beloved

13 Beloved

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Strangled

Strangled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
PEEPLI [Live]

PEEPLI [Live]

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
02
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Tower

The Tower

2012
×
★½
Edit this entry  
31
Seven Days

Seven Days

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★
Edit this entry  
26
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
1987: When the Day Comes

1987: When the Day Comes

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★½
Edit this entry  
17
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Frozen

Frozen

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Corpse of Anna Fritz

The Corpse of Anna Fritz

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Them

Them

2006
×
★★★
Edit this entry  
12
Let Us Prey

Let Us Prey

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Fool

The Fool

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
District 9

District 9

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★
Edit this entry  
06
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Lodge

The Lodge

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
04
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★
Edit this entry  
04
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Edit this entry