RSS feed for Shankey_8
  • Girl on the Third Floor

    Girl on the Third Floor

    ★★★★

    Fuckin' hell, I couldn't find the THIRD FLOOR in the house. The girl stayed in the attic which was the SECOND FLOOR of the house. GODDAMMNNITT!!!!

    Phil Brooks aka CM Punk convinced me more as an actor than other WWE stars. He can do wonder with Thriller/horror genre.

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    Scary Stories to Tell in the Dark

    ★½

    Highlight of the movie: Red Room Scene.
    It was very well shot and that chubby ghost really hugged me with scare.

    - Do I have to write anything else about the movie?
    - NO!

    PS: That's why Letterboxd decided to have Red Room moment in the movie's back cover.

  • Labour of Love

    Labour of Love

    ★★★★★

    He buys the Fish. She cooks it.

    He Hangs the clothes to dry. She cleans them.

    He withdraws the Money from the Bank. She counts them.

    He locks the House. She opens it.

    He sleeps on left side of bed. Alone, she sleeps on right side of bed. Alone.

    Because he does the night shift. And she does the morning shift.

    The movie evolves between an ordinary married couple, shows the difficulty of both the lives in the time of…

  • The Night Comes for Us

    The Night Comes for Us

    ★★

    *Thor stormbreakers on to Thanos' chest*
    Thanos: you should've gone for the head.

    The same I was thinking the entire time watching this damn Movie!

    Each character should have taken that point into consideration.

  • Ittefaq

    Ittefaq

    ★★★

    Short review : This is as good as Bollywood (Indian Cinema) Movie can get with Murder/Mystery genre.

    Sonakshi Sinha is terribly bad at acting.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

    Mark Hamill and Adam Driver carried the entire goddamn movie on their shoulders. Rey was really good but had less screen time, Rose and Finn are so unnecessary.

    The whole "Tracker for lightsspeed" thing was just a way to stretch the movie. That was really uncalled for.

    I don't really understand how this violent, dark, iconic movie turned into a childish joke.

    I think I can only blame Disney for eating up Chewbacca as whole, Han Solo I don't think the creators have left any purpose of keeping him except flying Falcon away far far into the Galaxy.


    THANK YOU DISNEY.

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★½

    This movie has done what fast and furious couldn't be able to do with in last 16 years and $1.01 Billion.

  • Stoker

    Stoker

    ★★★★

    i am still fascinated about how playing piano can get a girl WET.

  • True Story

    True Story

    ★★½

    There's a point in life where you see casting before watching the movie, and you know it's gonna crash hard. I can relate that with True Story, casting was as dumb as it can get (franco was good).
    Even though the plot was amazing, i hated how the director was playing the movie with his desirable stupid cuts in the scenes.

  • Now You See Me 2

    Now You See Me 2

    ★½

    That was an insult to magicians.
    always love to see Alfred turn evil.

  • '71

    '71

    ★★★½

    You've watched this movie right, if your head is still shaking.

  • A Single Shot

    A Single Shot

    ★★

    you kill his dog, he will track you and he will watch you gasping for air while your throat is slit by your associate.

    That's SOUTHERN JOHN WICK FOR YA!!