Sort by

Shannon has logged 119 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
October Sky

October Sky

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Selena

Selena

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Selena

Selena

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Once

Once

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dolly Parton: Here I Am

Dolly Parton: Here I Am

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry