Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Shannon Baker

Shannon Baker

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Shannon
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Shannon’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Phantom Thread

    Phantom Thread 2017

    ★★★★ Watched by Shannon Baker 10 May 2022

    This was totally a kink movie for Cancers and Virgos. Take care of those baby men, they love it.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★ Watched by Shannon Baker 08 Apr 2022 1

    This film makes absolutely no sense. It’s just chaotic subplots clumsily strung together to help with the larger plot of love between a FIFTEEN YEAR OLD and a TWENTY FIVE YEAR OLD. Only giving this three stars cuz I love Haim.

  • Encanto

    Encanto 2021

    ★★★½ Watched by Shannon Baker 25 Feb 2022

    Just let the poor girl make tropical, poisonous plants for gods sake!

  • Marry Me

    Marry Me 2022

    ★★ Watched by Shannon Baker 13 Feb 2022

    Need to know what terrible decisions I made that led up to me watching this entire film. J Lo and Owen Wilson HAS to be the unsexiest couple to ever grace our TVs.

  • Beanie Mania

    Beanie Mania 2021

    ★★ Watched by Shannon Baker 30 Dec 2021

    ….I lived this

  • Holidate

    Holidate 2020

    ★★ Watched by Shannon Baker 28 Dec 2021

    “I really need to stop watching Netflix romcoms” - I say to myself while simultaneously claiming that Emily in Paris is the best show ever.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★★★★ Watched by Shannon Baker 25 Dec 2021

    Make America Great Again, ammiright?

  • The Housewives of the North Pole

    The Housewives of the North Pole 2021

    ★★★★★ Watched by Shannon Baker 20 Dec 2021

    A perfectly written Christmas movie that surpasses the classics. This movie has hot basic looking guys! It has a snow woman in a bikini! It has reindeers! It has Lisa Barlow! 

    How sad we’ve missed so much of what Kyle Richards acting can give us. 2021 DID THAT.

  • The King of Staten Island

    The King of Staten Island 2020

    ★★★ Watched by Shannon Baker 14 Dec 2021

    The reality is that I would 1000% choose to bone Steve Buscemi over Pete Davidson these days. You can have him Kim! 

    Dark but funny, cheesy ending,I’ll probably forget about it in 5 years.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★★★ Watched by Shannon Baker 08 Nov 2021

    Three stories told on what felt like a rotating set. It was beautiful and I loved it.

  • The Irishman

    The Irishman 2019

    ★★★★ Watched by Shannon Baker 15 Oct 2021

    Still can’t believe this film was produced by Randall Emmett aka Lala Kent’s “man”. It’s a weird world we live in when Scorsese is intertwined with trashy reality tv. But here we are.

  • Hereditary

    Hereditary 2018

    ★★★★ Watched by Shannon Baker 07 Oct 2021

    I am SO traumatized and I am SO confused?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14

Review Tags

59
  • netflix
  • amazon
  • hbomax
  • horror
  • hulu
  • -
  • alfred hitchcock
  • andy samberg
  • anthony perkins
  • awkwafina
  • bill paxton
  • bill pullman
  • borat
  • charlie kaufman
  • christmas
  • colin farrell
  • disney
  • drop dead gorgeous
  • eileen davidson
  • game of thrones
  • george
  • godzilla
  • hall and oats
  • hard days night
  • holidays
  • independence day
  • jackie siegel
  • janet leigh
  • john
  • kim richards
  • king kong
  • libra
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro