RSS feed for shaunline

shaunline has logged 25 entries for films during 2001.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Life as a House

Life as a House

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Made

Made

2001
×
★★★½
Edit this entry  
29
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Animal

The Animal

2001
×
★★½
Edit this entry  
11
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Interiors

Interiors

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry