RSS feed for shaunline

shaunline has logged 88 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
May It Last: A Portrait of the Avett Brothers

May It Last: A Portrait of the Avett Brothers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Bamba

La Bamba

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Pearl Jam: Let's Play Two

Pearl Jam: Let's Play Two

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Hype!

Hype!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Turn It Around: The Story of East Bay Punk

Turn It Around: The Story of East Bay Punk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Song For You: The Austin City Limits Story

A Song For You: The Austin City Limits Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

Michael Jackson's Journey from Motown to Off the Wall

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Danny Collins

Danny Collins

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Score: A Hockey Musical

Score: A Hockey Musical

2010
×
Edit this entry  
26
R.E.M. By MTV

R.E.M. By MTV

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sun Valley Serenade

Sun Valley Serenade

1941
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Happened at the World's Fair

It Happened at the World's Fair

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Edit this entry  
15
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Paul Williams Still Alive

Paul Williams Still Alive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Trapped in the Closet: Chapters 1-12

Trapped in the Closet: Chapters 1-12

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Trapped in the Closet: Chapters 1-12

Trapped in the Closet: Chapters 1-12

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Charles Bradley: Soul of America

Charles Bradley: Soul of America

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1967
×
★★★½
Edit this entry  
11
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pearl Jam: Twenty

Pearl Jam: Twenty

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Foo Fighters: Back and Forth

Foo Fighters: Back and Forth

2011
×
★★★½
Edit this entry