RSS feed for shaunline
  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Wrong Man

    ★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • The Searchers

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • White Christmas

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★★★

  • Pluto's Christmas Tree

    ★★½

  • The Quiet Man

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • The African Queen

    ★★★½

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★★

  • An American in Paris

    ★★★½

  • The Man in the White Suit

    ★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★★½

  • Harvey

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★

  • Sunset Boulevard

  • The Asphalt Jungle

    ★★★★

  • Cinderella

    ★★★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★

  • Red River

  • Rope

    ★★★★★

  • Fun and Fancy Free

    ★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • The Stranger

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★★½

  • Mrs. Miniver

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Suspicion

    ★★★

  • The Art of Skiing

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★★½

  • Sun Valley Serenade

    ★★★½

  • The Reluctant Dragon

    ★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • The Hockey Champ

    ★★★

  • Stagecoach

  • You Can't Take It with You

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • After the Thin Man

    ★★★½

  • Mickey's Elephant

    ★★½

  • Mickey's Circus

    ★★★

  • Alpine Climbers

    ★★★½

  • Mickey's Rival

    ★★★★

  • Moving Day

    ★★★★

  • Thru the Mirror

    ★★★★