Highest rated films

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★½

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

  • Vanilla Sky

    ★★★★

  • Memento

    ★★★★★

  • Traffic

    ★★★★★

  • You Can Count on Me

    ★★★★★

  • A Close Shave

    ★★★★½

  • Cast Away

    ★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★★

  • Interiors

    ★★★★

  • State and Main

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 2.1 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Cast Away

Jan 8

Last Film

The Royal Tenenbaums

Dec 22

Genres, Countries & Languages

Comedy
12 films
Drama
11 films
Romance
7 films
Thriller
6 films
Family
6 films
Crime
5 films
Adventure
4 films
Animation
3 films
Fantasy
2 films
Sci Fi
2 films
USA
23 films
UK
4 films
France
2 films
Germany
2 films
Mexico
1 film
English
24 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Spanish
2 films
French
2 films
Swahili
1 film
Hungarian
1 film
German
1 film

Breakdown

2001 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Memento
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

The Animal
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Memento
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Made
Average weighted rating:

3.0

Films shaunline watched in 2001

  • The Royal Tenenbaums
  • Vanilla Sky
  • Ocean's Eleven
  • Amélie
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Life as a House
  • The Man Who Wasn't There
  • For the Birds
  • Monsters, Inc.
  • Made
  • A.I. Artificial Intelligence
  • The Animal
  • Memento
  • Meet the Parents
  • A Close Shave
  • Welcome to the Dollhouse
  • Heartbreakers
  • The African Queen
  • The Mexican
  • You Can Count on Me
  • Interiors
  • Save the Last Dance
  • Traffic
  • State and Main
  • Cast Away

World Map

Highly rated films shaunline is yet to see

  • Millennium Actress
  • Where Does Your Hidden Smile Lie?
  • To the Left of the Father
  • Samurai Jack: The Premiere Movie
  • Hedwig and the Angry Inch
  • What Time Is It There?
  • All About Lily Chou-Chou
  • Behind the Sun

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more