Shawna™ has logged 51 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monster's Ball

Monster's Ball

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Brother the Devil

My Brother the Devil

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Session 9

Session 9

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Parental Guidance

Parental Guidance

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Roger Dodger

Roger Dodger

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Frankenstein Theory

The Frankenstein Theory

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Man for All Seasons

A Man for All Seasons

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fallen

Fallen

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funeral Kings

Funeral Kings

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★
Edit this entry